Bosnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina R11; państwo w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od zachodu i północy z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch organizmów: Bośniacko-Chorwackiej Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
Bośnia i Hercegowina położona jest w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Łączna długość granic wynosi 1459 km. Państwo to graniczy z Chorwacją (922 km) , Serbią (295 km) i Czarnogórą (225 km). Ma bardzo ograniczony dostęp do morza, wybrzeże ma zaledwie 17 km długości.
Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym. Większość terytorium stanowią Alpy Dynarskie, tylko w północno-wschodniej części tego kraju znajduje się niewielka część Niziny Panońskiej. Blisko 90% jej obszaru znajduje się powyżej 200 m n.p.m. Liczne pasma górskie obejmujące Plješvicę, Grmeč, Klekovaca, Vitorog, Cincar i Radušę biegną z północnego zachodu na południowy wschód. Góry Dynarskie zbudowane są przeważnie z wapieni, dolomitów, łupków i piaskowców. Są to góry młode powstałe w orogenezie alpejskiej. * Najwyższy punkt: Maglić 2386 m n.p.m. * Najniższy punkt: Morze Adriatyckie 0 m
Bośnia i Hercegowina leży w strefie klimatu przejściowego między klimatem kontynentalnym, a śródziemnomorskim. W zimie temperatury są bardzo niskie oraz występują częste wiatry, powodujące sztormy. Z kolei lata są upalne, przy czym z reguły na południu kraju występują wyższe temperatury.
Na państwo składają się dwie historyczne krainy: Bośnia, która zajmuje 2/3 powierzchni kraju oraz Hercegowina, która obejmuje 1/3 powierzchni. Granice między tymi dwoma krainami nie są ściśle określone.

  • cena: od PLN / 7 nocy zobacz
  • zapisz się na naszą listę wysyłkową

    Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
    Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.

    Zadaj pytanie.

    Opisz jaki wypoczynek preferujesz. Ułatwi to nam przygotowanie najbardziej odpowiedniej oferty. Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie, aby zaproponować wycieczki dostosowane do Twoich potrzeb.