Biograd na Moru

BIOGRAD NA MORU

Informacje ogólne:
Biograd Na Moru to miasto w Dalmacji Północnej położone między Zadarem i Šibenikiem. Położone jest nad Morzem Adriatyckim naprzeciw wyspy Pašman. Centrum Biogradu leży na półwyspie otoczonym zatokami: od północy zatoką Bošana, od południa zaś zatoką Soline.
Biograd jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych. Jest tu dobrze rozwinięta baza turystyczna. Najpopularniejsze hotele to Kornati, Adriatic czy Ilirija.
Biograd Na Moru jest również ważnym ośrodkiem komunikacyjnym. Ponadto zbudowano tu dwie mariny dlatego miasto jest atrakcyjnym miejscem dla żeglarzy.

Historia:

Pierwsze wzmianki o mieście Biograd Na Moru pochodzą z połowy X wieku jako o mieście założonym przez chorwackich królów. Było siedzibą biskupów. W roku 1102 na władcę Chorwacji koronował się tu Koloman Uczony. W 1125 roku miasto zostało zburzone przez Wenecjan, którzy panowali tu w latach 1409-1797. W roku 1646 Biograd zniszczony został podczas wojen wenecko-tureckich. Po upadku Republiki Weneckiej w 1797 roku rządy przejęli Austriacy, Francuzi i Habsburgowie. Okres międzywojenny przyniósł liczne zniszczenia, a szczególnie serbskie bombardowanie w czasie wojny domowej w latach 1991-1993.
Biograd Na Moru ma długie tradycje turystyczne gdyż w 1920 roku przybyli tu pierwsi turyści z Czechosłowacji, a pierwszy hotel powstał w 1935 roku.

Atrakcje:

Muzeum miejskie znajduje się w budynku funkcjonującym niegdyś jako ratusz. Można tu zobaczyć resztki średniowiecznego miasta królewskiego oraz zbioru numizmatycznego. W mieście zachowały się ruiny kościołów św. Jana i św. Tomasza jak też trzynawowej bazyliki. Ponadto w kościele pw. Św. Anastazji mieszczą się przepiękne ołtarze, z których jeden jest pozłacany. Będąc w Biogradzie Na Moru warto wybrać się do pobliskiego Zadaru tzw. "miasta rzymskich zabytków" czy Šibenika.

Kuchnia:

Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Występuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.
Średnia temperatura waha się od 7 stopni w styczniu, do ok. 25 stopni w lipcu.

Sport i rekreacja:

Popularne w Biogradzie Na Moru są wszelkie sporty wodne, jak i rybołówstwo sportowe czy kolarstwo. Organizowane są liczne wycieczki do pobliskich parków narodowych.

Dojazd:

Trasy dojazdu:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Dalmacja, Biograd Na Moru)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Dalmacja, Biograd Na Moru)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Dalmacja, Biograd Na Moru)

Ważne wydarzenia:

Biograd Boot And Charter Show (październik), impreza dla miłośników nurkowania

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.