Dubrownik

DUBROWNIK

Informacje ogólne:
Dubrownik to przepiękne miasto położone na południu Dalmacji. Uważane jest za najpiękniejsze w Chorwacji, dlatego też często nazywane jest perłą Adriatyku. Starówka miasta widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO dzięki swej architekturze i zabytkom.
Dzięki portowi Dubrownik przez wieki pełnił ważną rolę handlową. Dziś jest oblegany przez turystów. Wiele plaż posiada status Błękitnej Flagi. Znajdują się tu liczne hotele takie jak m.in. Libertas Rixos, Argosy czy Lero.

Historia:

Początki historii Dubrownika sięgają VII wieku kiedy ludność dzisiejszego Cavtat (wtedy Epidarium) po trzęsieniu ziemi założyła tu osadę Ragus. U stóp góry Srđ osadę założyli tu Słowianie, którzy nazwali ją Dubrava. Miasta egzystowały początkowo samodzielnie, jednak w XII wieku zasypano kanał je oddzielający. Po ich zjednoczeniu zaczęto budować mur obronny by obronić miasto przed najeźdźcami. Pod protekcją Imperium Bizantyjskiego nastąpił rozkwit handlu morskiego.
Na skutek czwartej wyprawy krzyżowej w 1204 roku Dubrownik był pod rządami Republiki Weneckiej do 1358 roku kiedy to został sprzedany Węgrom. Dubrownik stał się centrum kulturalnym i handlowym. Podczas panowania Ottomańskiego Imperium rozpoczął się upadek miasta. 6 kwietnia 1667 roku miało miejsce katastrofalne trzęsienie ziemi.
1806 to rok podbicia miasta przez Napoleona. W 1815 roku wyniku Kongresu Wiedeńskiego Dubrownik przydzielono Austrii jako część Dalmacji.
Po II wojnie światowej Dubrownik włączono do Jugosławii. W roku 1991 po ogłoszeniu deklaracji niepodległości przez Republikę Chorwacji ostrzeliwane było przez Serbów i Czarnogórców. Oblężenie trwało od 10.1991 do 05.1992, a zniszczonych zostało 70% budynków.

Atrakcje:

Zabytki Dubrownika zlokalizowane są na starym mieście, które zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Otaczają je mury obronne w formie wielokąta o wysokości 22 m. Fortyfikacja składa się z licznych baszt, wież i dwóch twierdz. Pierwszy raz mury wybudowano w średniowieczu, ich forma obecna pochodzi z XV/XVI w. Wejście na mury znajduje się w pobliżu Kościoła św. Salwadora.
Symbolem Dubrownika jest dziś forteca z białego kamienia, która kiedyś służyła do obrony miasta i portu Kalarinja.
W XIII wieku wybudowany został barokowy kościół św. Błażeja w miejscu zniszczonego wskutek pożaru romańskiego kościoła. We wnętrzu znajduje się marmurowy ołtarz i cenny posąg św. Błażeja.
Pośrodku placu Luža stoi kolumna Orlando z 1418 roku będąca symbolem wolności z czasów Republiki Dubrownickiej. Kolumna to dar Zygmunta Luksemburczyka (króla węgierskiego) dla Dubrownika.
Warto zobaczyć też Pałac Rektora (Knežev Dvor) z XV wieku czyli dawną siedzibę rządu Republiki Dubrownickiej. Obecnie jest to muzeum historii Dubrownika i jednocześnie jeden z najpiękniejszych zabytków miasta.

Sport i rekreacja:

Popularne są tu sporty wodne takie jak nurkowanie, narty wodne czy żeglowanie. Większość hoteli jest wyposażona w baseny i boiska sportowe. Możliwe są również jednodniowe wycieczki organizowane przez lokalne biura podróży na Wyspę Korčula, Mljet czy na Półwysep Peljesac.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Gradele to popularna tu ryba pieczona na ruszcie serwowana z warzywami i sałatką. Kolejna to leso czyli ryba gotowana w wodzie z dodatkiem oliwy. Za przysmak uważa się scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem. Popularnym smakołykiem jest tu rozata robiona z mleka, karmelu i jajek.

Klimat:

Miasto leży w łagodnym klimacie. Jest tu dużo słonecznych dni i mało deszczu. Zimy są łagodne. Temperatury rzadko spadają poniżej 0, a śnieg jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Dubrownika:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Dubrownik).
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Dubrownik).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Dubrownik).
Do miasta można dotrzeć również promem i samolotem.

Ważne wydarzenia w Dubrowniku:

Letni Festiwal "Libertas" (sierpień)-spektakle teatralne, koncerty muzyczne
Międzynarodowy Festiwal Filmowy (maj)
Festiwal Bluesa i Jazzu (sierpień)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.