Igrane

IGRANE

Informacje ogólne:
Igrane to malownicza osada na wybrzeżu makarskim z licznymi hotelami takimi jak np. Hotel Punta, apartamentami czy domami wypoczynkowymi oraz piękną plażą. Wzdłuż plaży i promenady wybudowane są wille, kawiarnie, restauracje, sklepy. Położona jest ok. 20 km od Makarskiej.
Igrane to ośrodek uprawy oliwek, zbudowano tu nowoczesny zakład do ich przetwarzania.

Historia:

Znalezione sarkofagi świadczą o istnieniu osady Igrane już w czasach rzymskich. Po raz pierwszy nazwa Igrane wspomniana została w 1466 roku.

Atrakcje:

W starożytnych gajach oliwnych mieści się kościół św. Mihivilu z XI w. W pobliżu portu zaś znajduje się barokowy zamek z 1760 roku czyli letni dom rodziny Simić-Ivanisević.
Najwyższym punktem wioski Igrane jest "Kula Zale" czyli wieża zbudowana w XVII wieku, która przypomina czas walki z Turcją, w której odznaczył się Zale Anticic i jego imieniem została nazwana.
Nad miejscowością Igrane wznosi się dzwonnica Gospy od Rużarija.

Sport i rekreacja:

W Igrane popularne są sporty wodne takie jak nurkowanie, żeglarstwo czy windsurfing. Wzrasta również zainteresowanie sportami ekstremalnymi.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza i ryby. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru", czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Igrane).
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Igrane).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Igrane)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.