Klek

KLEK

Informacje ogólne:
Klek to wioska turystyczna położona na północno-zachodnim wybrzeżu zatoki Klek-Neum nad Morzem Adriatyckim w Dalmacji Południowej. Dawniej była częścią Republiki Dubrownika.
Dzisiaj mieszkańcy wioski zajmują się uprawą oliwek, warzyw i owoców, ponadto rybołówstwem i turystyką. Znajdują się tutaj popularne apartamenty Bonaca. Klek to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek przez wzgląd na piękne plaże i spokój.

Atrakcje:

Będąc w miejscowości Klek warto wybrać się do oddalonego o ok. 60 km Dubrownika, którego stare miasto zostało wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Otaczają je mury obronne w formie wielokąta o wysokości 22 m. Fortyfikacja składa się z licznych baszt, wież i dwóch twierdz. Symbolem Dubrownika jest dziś forteca z białego kamienia, która kiedyś służyła do obrony miasta i portu Kalarinja. Warto zobaczyć też Pałac Rektora (Knežev Dvor) z XV wieku czyli dawną siedzibę rządu Republiki Dubrownickiej. Obecnie jest to muzeum historii Dubrownika i jednocześnie jeden z najpiękniejszych zabytków miasta.

Sport i rekreacja:

Popularne są tu wszelkie sporty wodne w szczególności nurkowanie, narty wodne czy żeglowanie.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu „kamenice na bazaru” czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Gradele to popularna tu ryba pieczona na ruszcie serwowana z warzywami i sałatką. Kolejna to leso czyli ryba gotowana w wodzie z dodatkiem oliwy. Za przysmak uważa się scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem. Popularnym smakołykiem jest tu rozata robiona z mleka, karmelu i jajek.

Klimat:

Miasto leży w łagodnym klimacie. Jest tu dużo słonecznych dni i mało deszczu. Zimy są łagodne. Temperatury rzadko spadają poniżej 0, a śnieg jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja Południowa, Klek)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja Południowa, Klek)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja Południowa, Klek)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.