Murter

MURTER

Informacje ogólne:
Murter to wyspa w Dalmacji, która położona jest w północno-zachodniej części archipelagu Šibenickiego. Oddalona jest o ok. 15 km od Šibenika. Powierzchnia wyspy to 17,58 km2 i jest największą na archipelagu Šibenickim.
Najwyższe wzniesienie to Raduč.
Na wyspie Murter znajdują się takie miejscowości Tisno, Betina, Murter czy Jezera. W miejscowości Tisno jest most, który łączy wyspę z kontynentem. Obszar wyspy Murter jest dobrze przystosowany turystycznie. Dowodem są kompleksy takie jak np. Jezera Loviscie.

Historia:

Wyspa Murter jest zamieszkana od czasów iliryjskich. W pobliżu obecnej Betiny Rzymianie założyli osadę Colentum w I wieku n.e. W IX wieku podczas wędrówki ludów na wyspę przybyli Słowianie. Dwie miejscowości: Jezera i Meliko Selo były już tu w XIII wieku. Pod koniec wieku XVIII zaczęto stosować włoskie nazwy wyspy: Mortar następnie Murtar i w końcu Murter. W 1910 roku wybudowano tu nowoczesną fabrykę oleju gdzie produkuje się oliwę z oliwek. Na początku XX wieku na wyspie zaczęła rozwijać się turystyka.
Od wielu setek lat uczeni próbują odgadnąć znaczenie nazwy wyspy. W czasach najnowszych twierdzi się, że nazwa Murter może pochodzić od antycznej nazwy kamiennej prasy używanej przy tłoczeniu oliwy, która nazywała się mortarium.

Atrakcje:

Murter jest pełną zieleni wyspą. Znajdują się tu malownicze zatoczki ze szmaragdową wodą, a blisko przepiękne Parki Narodowe Kornati i Krka, które zdecydowanie warto odwiedzić. Murter to prawdziwe eldorado dla żeglarzy i miłośników nurkowania. Jest jednym z ulubionych miejsc docelowych dla jachtów.

Sport i rekreacja:

Turyści mają do dyspozycji korty tenisowe, boiska do gier zespołowych. Miłośnicy sportów wodnych mają szansę żeglowania, windsurfingu, surfingu czy nurkowania.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat łagodny, śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Murter:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Zadar, Tisno i wjazd mostem na wyspę Murter).
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Zadar, Tisno i wjazd mostem na wyspę Murter).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Zadar, Tisno i wjazd mostem na wyspę Murter).

Ważne wydarzenia na wyspie Murter:

Regaty Kornati Cup (kwiecień).
Regaty Latinsko Idro (wrzesień).
Big Game Fishing-zawody w rybołówstwie sportowym

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.