Podstrana - Split

SPLIT

Informacje ogólne:
Split położony jest w Dalmacji Środkowej. To miasto i duży port nad Morzem Adriatyckim znajdujący się na niewielkim półwyspie. Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji, tuż po Zagrzebiu, natomiast największym w Dalmacji. Liczy ok. 200 tys. mieszkańców. Składa się z 27 dzielnic.
Split to ważne miasto przemysłowe Dalmacji oraz ważny ośrodek komunikacyjny. Znajdują się tu port lotniczy, dworzec kolejowy i terminal promowy. Split to ekonomiczne i kulturowe centrum regionu.

Historia:

W miejscu dzisiejszego Splitu miała niegdyś miejsce osada iliryjsko-grecka -Aspalathos. W I w. p.n.e. Rzymianie założyli prowincję Iliricum z centrum w miejscowości Salona, która położona jest tuż przy Splicie.
Dzieje Salony i Splitu związane są z losami Dioklecjana czyli cesarza rzymskiego w III w. n.e., który po swojej abdykacji postanowił zbudować tu pałac stanowiący dziś największą atrakcję turystyczną miasta. Budowa pałacu trwała blisko 10 lat. Cesarz mieszkał w nim do 313 r.
W VII w. dzisiejszy Split był kolonią grecką o nazwie Salona. IX i X wiek to napływ ludności słowiańskiej. W XI wieku miasto należało do węgiersko-chorwackich królów.
W XII wieku przeżywało okres niezależności. Trwał on do czasu podbicia przez Wenecjan w 1420 r. 1797 rok to upadek Republiki Weneckiej. Rządy objęli Austriacy, a po nich Francuzi. W 1918 roku Split stał się częścią Jugosławii. Rok 1920 to największy rozwój miasta kiedy to ogłoszone zostało stolicą Dalmacji.
W latach 1941-1943 znajdował się pod okupacją włoską, następnie został zajęty przez Niemców do czasu wyzwolenia 26.10.1944 roku.

Atrakcje:

Split może pochwalić się bogactwem kulturalnym i historycznym. Jedną z największych atrakcji jest Pałac Dioklecjana, którego budowę zlecił cesarz na przełomie III i IV wieku. Do dziś pałac zachował formę rzymskiego zamku obronnego. Jest zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do pałacu prowadzi Żelazna Brama, a ponad nią znajduje się statua rzymskiej bogini zwycięstwa Nike. Naprzeciw Pałacu Dioklecjana znajduje się główny plac gdzie odbywają się imprezy kulturalne, polityczne czy sportowe.
W Splicie mieszczą się liczne muzea m.in. archeologiczne z 1820 roku, etnograficzne z 1910 roku, Muzeum Historii Marynarki, Muzeum Nauk Przyrodniczych i inne.
W centrum Splitu znajdują się budowle historyczne i liczne zabytki. Są to m.in. Pałac Cindro czyli jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców czy Pałac Papalic mieszczący dziś miejskie muzeum. W mieście znajduje się również wzgórze Marjan czyli piękny park dający możliwość uprawiania przeróżnych sportów i podziwiania piękna przyrody.

Sport i rekreacja:

Split jest wspaniałym celem dla miłośników sportu. Popularne wśród turystów są wyprawy łodzią. Najpopularniejsze są tu sporty wodne: surfing, narty wodne, żeglarstwo, nurkowanie czy rowery wodne.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem. W rejonie tym warto spróbować dalmatyńskiej "travaricy" czyli ziołowej rakiji oraz słynnych słodkości czyli dalmatyńskich chrustów.

Klimat:

Panuje tu klimat łagodny, śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. Split zachęca dużą ilością słonecznych dni-2700 godzin nasłonecznienia rocznie. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, średnia natomiast to 7-8 stopni.

Dojazd do Splitu:

Trasy dojazdu do Splitu:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Split).
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Split).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Split).
Do Splitu można również dolecieć samolotem, gdyż w mieście znajduje się lotnisko.

Ważne wydarzenia:

Wieczory Dioklecjana-organizowane w Pałacu Dioklecjana
Wieczory Muzyki Lokalnej
Splicke Igrzyska Letnie

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.