Sibenik

ŠIBENIK

Informacje ogólne:
Šibenik to historyczne miasto Chorwacji, położone w Dalmacji Środkowej. Położony jest nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Miasto urzeka bogactwem wysp i wysepek oraz fascynującym krajobrazem Parku Narodowego Krka. Šibenik jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, transportowym i turystycznym.

Historia:

Nazwa Šibenik pojawiła się po raz pierwszy w 1066 r. w dokumencie króla Krzesimira Petara. Jest najstarszym miastem rodowym na wschodnim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Šibenik prawa miejskie otrzymał w 1298 roku. Miasto opierało się Wenecji do roku 1412, a pod koniec XV w. zaczęło zagrażać mu imperium osmańskie, które jednak nigdy go nie zajęło. W 1797 r., po upadku Republiki Weneckiej Šibenik znalazł się pod kontrolą Monarchii Habsburgów. Po I wojnie światowej stało się częścią Jugosławii, w czasie II wojny światowej zaś pod okupacją Niemiec i faszystowskich Włoch. Po II wojnie stało się częścią Jugosławii do czasu odłączenia Chorwacji w 1991 roku.

Atrakcje:

Najważniejszy kościołem w Šibeniku jest Katedra św. Jakuba, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy elementy styli: gotyckiego oraz renesansowego. Katedra została wybudowana przy użyciu kamienia ciosanego i marmuru. Po II wojnie światowej nie zdołano naśladować techniki układania kamienia bez użyciu spoiwa Juraja Dalmatinaca. Fragmenty odnowione łączono cementem. Piękne elementy katedry to ołtarz Trzech Króli, boczne ołtarze czy krypta biskupa.
Kolejny zabytek w Šibeniku to Twierdza św. Mikołaja, która została zbudowana w połowie XVI wieku w celu obrony przed napadami Turków. Została zaprojektowana przez architekta włoskiego i należy do najmocniejszej fortyfikacji na wybrzeżu Chorwacji.
Na miejskim placu im. Republiki Chorwackiej znajduje się miejska sala konferencyjna, renesansowa budowla powstała w latach 1533-1536. Miejskie posiedzenie odbywały się na w jej reprezentacyjnej komnacie na piętrze.
Na Starym Mieście znajdują się ponadto liczne kościoły, a wśród nich kościół i klasztor Franciszkanów z XIV w. czy kościół Benedyktynek. Na wzgórzu znajduje się najstarsza twierdza św. Jana, a tuż przy niej cmentarz.

Sport i rekreacja:

Wody, które otaczają Šibenik są prawdziwym rajem dla żeglarzy. Szczycą się licznymi wyspami i wysepkami. Popularne są tu wszelkie sporty wodne.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza i ryby. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem

Klimat:

Panuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Šibenika: TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Šibenik).
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Šibenik).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Šibenik).

Ważne wydarzenia:

Międzynarodowy Festiwal Dzieci-festiwal trwający prawie miesiąc, to wystawy i organizowane przez dzieci przedstawienia
Letnia szkoła muzyki organowej
Dalmatyńskie pieśni w Šibeniku
Średniowieczny targ organizowany pod koniec roku i mający na celu pielęgnację tutejszego folkloru

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.