Sv. Filip i Jakov

SV. FILIP I JAKOV

Informacje ogólne:
Sv. Filip i Jakov to miejscowość turystyczna położona na brzegu Kanału Pašmańskiego. Leży w pobliżu miasta Zadar oraz Biograd Na Moru. Słynie z ustronnych zatok i bliskości wielu wysp. Jest doskonałym miejscem na wypoczynek.
Ludność zajmuje się tu rolnictwem, uprawą winogron, ogrodnictwem i turystyką. Znajdują się tu m.in. Apartamenty Croatia czy hotel np. Alba.

Historia i atrakcje:

Miasteczko zostało zbudowane w pobliżu kościoła ze średniowiecza, który jest poświęcony apostołom Filipowi i Jakubowi. Do wieku XVI osadę nazywano Przystan. Zostało zniszczone podczas napadów i wojen z Turkami.
Będąc w miejscowości Sv. Filip i Jakov warto również odwiedzić pobliskie miasto Zadar oraz wysepki z najbardziej interesującą wyspą Babac. Warto również wybrać się na wycieczkę do parków Krka, Kornati czy Paklenica.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Królują owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Występuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

Popularne są tu wszelkie sporty wodne takie jak nurkowanie, narty wodne czy żeglowanie.

Dojazd:

Trasy dojazdu:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Dalmacja Środkowa, Zadar, Sv. Filip i Jakov)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Dalmacja Środkowa, Zadar, Sv. Filip i Jakov)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Dalmacja Środkowa, Zadar, Sv. Filip i Jakov)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.