Trogir

TROGIR

Informacje ogólne:
Trogir to miasto portowe na wybrzeżu Adriatyku, które znajduje się w Dalmacji Środkowej, w okręgu splicko-dalmatyńskich. Pierwotna część miasta Trogir leży na wyspie i połączona jest z lądem mostem z kamienia. Trogir uchodzi za wzór średniowiecznego układu urbanistycznego, dlatego też jego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Historia:

Trogir został założony w III w. p.n.e. przez greckich kolonistów z wyspy Issa czyli dzisiejszej wyspy Vis. Od tego czasu jest znaczącym portem. W I w. n.e. gród opanowali Rzymianie. W roku 304 cesarz Dioklecjan kazał stracić tu biskupa Splitu Dujama za głoszenie chrześcijańskiej wiary. Od roku 1107 Trogir był pod panowaniem Węgier, a w 1123 r. został zniszczony przez Saracenów. 70 lat później miasto zostało odbudowane i stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i handlowym. Dobrze oceniany jest okres panowania Mladena Śubicia. W rozkwicie nie przeszkodziło miastu panowanie Wenecjan choć okupowali Trogir przez 350 lat. Po upadku Wenecjan, miasto należało do Austro-Węgier. Po I wojnie światowej włączone zostało do Jugosławii, natomiast po jej rozpadzie w 1991 zostało częścią Chorwacji.

Atrakcje:

Główne atrakcje miasta Trogir to Brama Północna zwana Lądową, która wybudowana została w stylu późnorenesansowym w XVII. Inna to Brama Morska powstała w 1593 roku, która obecnie zamyka trakt komunikacyjny na Starówce.
W 1457 roku został zbudowany Pałac Čipiko w stylu renesansowym, czyli pałac dla rodziny najzamożniejszej w tym czasie w Trogirze. Pierwsze piętro pałacu wyróżnia się dwoma triforiami z balustradą z jasnego kamienia, a na końcach umieszczone są pilastry zakończone dekoracją w kształcie spirali. Między łukami zaś umieszczone są figury czterech aniołów.
Warto też zobaczyć Miejskie Muzeum. Jego ekspozycja obejmuje obiekty związane z historią miasta. Znajdują się tam również pamiątki po miejscowej arystokracji. Nie można też przegapić twierdzy Kamerlengo z XV w. To element miejskich fortyfikacji. Posiada dziedziniec i masywną wieżę. Z murów twierdzy rozciąga się piękny widok na miasto i promenadę portową.
W Trogirze znajdują się również liczne świątynie, a najważniejsza i najokazalsza to Katedra Św. Wawrzyńca znajdująca się na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w roku 1123. Obecnie stoi ona przy Placu Jana Pawła II. Prace budowlane nad świątynią skończyły się dopiero w XVII wieku. Katedra to mieszanka styli architektonicznych. Tuż przy katedrze znajduje się dzwonnica budowana przez blisko 200 lat.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza i ryby. Przysmakiem są tu R22;kamenice na bazaruR21; czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami

Klimat:

Panuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Trogiru:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Trogir).
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Trogir).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Trogir).

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.