Vodice

VODICE

Informacje ogólne:
Vodice to miasto w Chorwacji, znajduje się na północ od Šibenika, nad Morzem Adriatyckim. Vodice to małe miasteczko z portem i centrum turystycznym oraz pięknymi plażami.

Historia:

Ludzką obecność potwierdzają liczne znaleziska już w epoce żelaza. Powstanie Vodic związane jest z budową Kościoła św. Krzyża w roku 1402. Mury obronne służące obronie przed atakami Turków wraz z wieżami obserwacyjnymi wzniesiono w XV wieku. Rok 1552 to wzmożone ataki Turków na Rakitnicę-pobliską wieś. Zajęli też miejscowość Gradina, a mieszkańców zmusili do ucieczki do Vodic. Ataki tureckie zaczęły słabnąć dopiero po upadku armii tureckiej pod Wiedniem.

Atrakcje:

W Vodicach znajdują się liczne atrakcje. Jedną z nich jest Kościół św. Krzyża powstały w 1402 roku gdzie do dziś odbywają się ważne wystawy artystyczne i spotkania kulturalne. W wnętrzu mieści się cenna chrzcielnica w stylu gotycko-romańskim.
W 1646 wzniesiona została wieża obronna Coric. Wykonana została przy użyciu kamieni z Wyspy Brac, a miała na celu obronę przed najazdami Turków. Dzisiaj podczas miesięcy letnich odbywają się przedstawienia kinowe.
Widok na Vodice i okolice rozciąga się z góry Okit. Na szczycie góry znajduje się Kościół Madonny będący popularnym celem pielgrzymek.

Sport i rekreacja:

Vodice oferują liczne atrakcje sportowe i rekreacyjne. Popularne są wycieczki łodzią wzdłuż wybrzeża. Organizowane są też wycieczki na okoliczne wyspy. Ponadto popularne są tu sporty takie jak tenis, mini-golf, siatkówka plażowa, kolarstwo, narciarstwo wodne, nurkowanie, skoki spadochronowe. W Vodicach jest też szkoła nurkowania organizująca wycieczki do ciekawych podwodnych punktów.

Kuchnia:

Vodice znane są dzięki specjalnościom kulinarnym. Dominują tu lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza i ryby. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0. Występują tu silne wiatry zwłaszcza w miesiącach zimowych, są to tzw. bora.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Vodic:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Vodice).
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Vodice).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Vodice).

Ważne wydarzenia:

Big Game Fishing-coroczne zawody w połowie ryb. Wygranym jest ten, kto złowi największy okaz.

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.