Wyspa Brac - Supetar

Supetar

Jest usytuowany na północnej stronie wyspy Brač, w zatoce Św. Petra, od której otrzymał nazwę. Supetar jest dzisiaj jedno z głównych centrów turystycznych Dalmacji. Supetar jest linią promową popaczony z miastem Split, które jest centrum administracyjnym, kulturowym i ruchowym Dalmacji. W okolicy Supetru, najczęściej w gajach oliwnych i winnicach, ale i w innych miejscach na wyspie, można zobaczyć liczne polne domki kamienne z dachami w kształcie kopuły. Domniema się, że właśnie tak wyglądały pierwsze domki człowieka przedhistorycznego.Przepięknym otoczeniem naturalnym, licznymi plażami w zatokach w okolicy, jakościowym zakwaterowaniem , bogatą i rozmaitą ofertą usługową, programami rozrywkowymi oraz możliwościami dla sportu i rekreacji (piłka nożna, tenis, nurkowanie), Supetar zaspokaja wysokie standardy turystyki na Braču. Z Supetru się organizują wycieczki na wyspy Hvar i Vis. Z powodu wspaniałego połączenia ruchowego z Splitem, odwiedzający mogą rozpoznawać bogatą i sławną historię dalmatyńskich miast znajdujących się w pobliżu, np. Trogir, Solin, Omiś, Śibenik lub odwiedzić niektórych z walorów przyrodniczych Dalmacji, np. rzekę Cetina, górę Biokovo i rzekę Krka.

WYSPA BRAČ

Informacje ogólne:
Wyspa Brač to przepiękna wyspa położona na Morzu Adriatyckim. Jej patronem jest św. Grzegorz. Powierzchnia wyspy to 396 km2 i jest trzecią co do wielkości wyspą na Adriatyku. Najwyższy szczyt to Vidova Gora o wysokości 778 m n.p.m.
Głównym miastem na Wyspie Brač jest Supetar. Inne znane miejscowości to m.in. Bol, Škrip (najstarsze miasto wyspy), Postira, Splitska czy Sumatrin.
Wyspa Brač to niezwykle popularne miejsce wypoczynku. Znajdują się tu bardzo popularne hotele takie jak Bluesun Elaphusa czy Bluesun Bonaca.
Wyspa Brač znana jest z plaży Zlatni Rat w miejscowości Bol, która zmienia swą krzywiznę wraz ze zmieniającym się prądem morskim.

Historia:

Wyspa zamieszkana była już w czasach prehistorycznych. W VIII wieku przybyli tu pierwsi Chorwaci. Między IX a XIV wiekiem władali nią na zmianę Wenecja, państwo chorwackie, chorwacko-węgierskie, Cesarstwo Bizantyjskie i Republika Dubrownicka.
W 1420 roku panowanie rozpoczęła Wenecja co trwało do 1797 roku. Między XVIII a XIX wiekiem władanie przechodziło ponownie z rąk do rąk pomiędzy Austro-Węgrami, Francją, Anglią i Rosją, po czym ponownie należało do Austro-Węgier.
W latach 1918-1990 Chorwacja była częścią Królestwa, po czym Republiki Jugosławii do 1991 roku.
Uważa się, że nazwa Brač pochodzi od dawnej nazwy jelenia, zwierzęcia będącego w starożytności przedmiotem kultu.

Atrakcje:

Najdogodniejsze miejsce do spędzenia urlopu na Wyspa Brač to miasteczko Bol, którego symbolem stała się plaża Zlatni Rat. Ponadto w Bolu położona jest Pustynia Blaca którą powołali do życia mnisi. W XVI wieku osiedlili się pod stromą skałą, wznieśli tu domy, zajęli się handlem i produkcją wina. Pustynia składa się z powiązanych wzajemnie budynków: domków, gospodarczych zabudowań, kaplicy i szkoły.
Warto odwiedzić miejscowość Sumatrin gdzie znajdują się Klasztor Franciszkanów i kościół pw. Św. Marcina czy miasto Škrip -najstarsze na wyspie, w którym na uwagę zasługuje Muzeum Regionalne. Skarbnicą cennych dzieł sztuki jest kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Nerežišća.
W miejscowości Supetar mieści się galeria Ivana Rendicia gdzie znajduje się kolekcja rzeźb i dokumentów związanych z artystą. Odbywają się tu również miejsce liczne wydarzenia i imprezy kulturalne. W miejscowości Supetar znajduje się ponadto kościół parafialny zawierający cenne dzieła z renesansu weneckiego. Można tu również podziwiać mozaiki wczesnochrześcijańskie, sarkofagi czy zdjęcia miasteczka z początku XIX wieku.

Sport i rekreacja:

Na Wyspie Brac są wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Popularne są tu również sporty ekstremalne. Organizowane są kursy nurkowania, spływy rzeczne (rafting), kajakowe i liczne wycieczki.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu" kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. Latem średnia temperatura wynosi ok. 28 stopni, w zimie rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Na wyspę można dopłynąć promem ze Splitu lub Makarskiej:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Split, Supetar-Wyspa Brac)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Split, Supetar-Wyspa Brac)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Split, Supetar-Wyspa Brac)

Ważne wydarzenia:

Festiwal Letni (czerwiec-sierpień, Supetar)
Outdoor Adventure Festiwal (lipiec), festiwal sportowo-filmowy
Croatia Ladies Open, turniej tenisowy

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.