Zadar

ZADAR

Informacje ogólne:
Zadar to miasto w Dalmacji, położone nad Morzem Adriatyckim. To centrum gospodarcze i kulturalne Dalmacji i piąte co do wielkości miasto w Chorwacji.
W Zadarze znajduje się port rybacki i handlowy, stocznia i port lotniczy. Jest ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. Zadar to odgrywa ważną rolę w transporcie, ponieważ biegają się drogi z Rijeki i Zagrzebia.

Historia:

Zadar posiada wielowiekową historię, która sięga IV w. p.n.e. Na terenie Zadaru istniała osada plemienia Liburnów. W VI wieku miastem władało Bizancjum. W VIII wieku wokół Zadaru zaczęli osiedlać się Słowianie. Władza przechodziła wielokrotnie z rąk do rąk, aż do panowania Chorwatów w X wieku. Zadar stawał się wielokrotnie celem ataków Wenecjan. Na wiek XV i XVI przypada bujny rozwój życia kulturalnego.
Po I wojnie światowej Zadar stał się włoską enklawą wraz z przyległymi miejscowościami. Podczas II wojny światowej stał się stolicą powiększonych terytoriów włoskich w Dalmacji.
Po upadku Mussoliniego Chorwaci chcieli zająć miasto, ubiegły ich oddziały Wermachtu. Do roku 1944 Zadar był pod kontrolą Włoskiej Republiki Socjalnej. W roku 1944 został zajęty przez partyzantów jugosłowiańskich. Od 1947 roku Zadar znajdował się w granicach Jugosławii, od 1991 zaś w Chorwacji.

Atrakcje:

W średniowieczu miasto uzyskało formę ostateczną która przetrwała do dziś. W XVI wieku rozbudowywano miasto w stylu renesansowym.
Jedna z bram miasta Porta Marina zawiera relikty łuku rzymskiego, druga Porta di Terraferma zaprojektowana przez artystę wenecjańskiego Sanmichele.
Warte zobaczenia jest również Muzeum Archeologiczne z cennymi przedmiotami i pozostałościami z czasów starożytnych i średniowiecza powstałe między VII i XII wieku.
O bogatej przeszłości świadczą liczne pomniki, ruiny i wciąż zachowane budynki. Są to m.in. rzymskie Forum czy Kościół św. Donata zbudowany na życzenie Konstantyna w IX wieku cesarza bizantyjskiego. Obecnie odbywają się tu koncerty i imprezy kulturalne. Atrakcją są również tzw. Organy Morskie nad brzegiem Morza Adriatyckiego. To instrument składający się z 35 tub i prostych schodów kamiennych zanurzających się w wodzie. Przy pomocy ruchu fal powstaje tu harmoniczna muzyka. Znajduje się tu również Pomnik Ku Czci Słońca czyli dzieło Nikola Basica chorwackiego architekta. Składa się z ok. 300 szklanych płyt nachodzących na siebie. Pod nimi znajdują się słoneczne panele. Dzięki zgromadzonej energii z całego dnia, rozbłyska wieczorem paletą kolorów tworząc niesamowity efekt.

Kuchnia:

Dominują tu jak w całej Dalmacji lekkie potrawy. Królują owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Występuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

Popularne są tu wszelkie sporty wodne (nurkowanie, narty wodne, żeglowanie). Organizowane są przeróżne imprezy sportowe m.in. regaty, zawody w rybołówstwie sportowym.

Dojazd:

Trasy dojazdu:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Dalmacja, Zadar)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Dalmacja, Zadar)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Dalmacja, Zadar)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.