Banjole

BANJOLE

Informacje ogólne:
Banjole to miejscowość letniskowa położona na Istrii, oddalona jest o 6 km od Puli. Jest tutaj czyste morze i wspaniałe plaże w połowie kamieniste i żwirowe. Banjole jest usytuowane na małym półwyspie z portami chronionymi naturalnie. Banjole posiada wiele zatok i półwyspów.

Atrakcje:

Będąc w Banjole koniecznie trzeba odwiedzić oddaloną o 6 km Pulę gdzie zabudowanie Starego Miasta znajdują się na jednym z ośmiu wzgórz, na których leży Pula. Najbardziej znany zabytek Puli to amfiteatr z I wieku.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Na Istrii panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

To idealna baza dla nurków, o czym decyduje położenie miasta (na krańcu półwyspu Istria). Niedaleko miasta na głębokości 28-40 m znajduje się wrak statku Baron Gautsch, który uznawany jest za najładniejszy na Adriatyku. Ze względu na znaczną głębokość, mogą go zwiedzać jedynie doświadczeni płetwonurkowie. Ponadto w Banjole popularne są wszystkie sporty wodne.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Banjole)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Banjole)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Banjole)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.