Medulin

MEDULIN

Informacje ogólne:
Medulin to rybacka wioska na Istrii, oddalona o kilka kilometrów od Puli. W ciągu ostatnich dziesięcioleci stał się znaczącym centrum turystycznym na Istrii. Znajdują się tu takie hotele jak Belvedere, Medulin, Holiday i apartamenty m.in. Ai Pini. Miasteczko słynie z przepięknych plaż i malowniczych zatoczek.
Mieszkańcy zajmują się głównie rolnictwem, rybołówstwem i turystyką.

Atrakcje:

Na niewielkim wzgórzu miasteczka znajduje się kościół poświęcony św. Agnieszce. Jest to przepiękny kościół o dwóch wieżyczkach stanowiący symbol Medulinu. Wewnątrz znajduje się posrebrzany krzyż procesyjny i malowidła z wieku XV. Odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej.

Kuchnia:

W Medulin jak na całej Istrii dominują lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.
W Medulin popularna jest maneštra (gęsta zupa z grochu, kukurydzy, ziemniaków i kiełbasy) .

Klimat:

Występuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

W miejscowości Medulin oprócz sportów wodnych takich jak nurkowanie, surfing, narty wodne, oraz innych sportów takich jak tenis, siatkówka plażowa, piłka nożna czy kolarstwo. Znajduje się tu stadion atletyczny.

Dojazd:

Trasy dojazdu:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Medulin)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Medulin)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Medulin)

Ważne wydarzenia:

Koncerty muzyki poważnej (lato)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.