Novigrad

NOVIGRAD

Informacje ogólne:
Novigrad jest portem i miastem w Chorwacji leżącym nad Morzem Adriatyckim, na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, 25 km od granicy ze Słowenią. Novigrad zajmuje obszar 27 km2.
Gospodarka bazuje głównie na turystyce. Znajdują się tu hotele takie jak: Maestral czy Laguna. Ponadto tutejsza ludność zajmuje się rybołówstwem.

Historia:

Początki miasta sięgają czasów antycznych. Świadczą o tym liczne pomniki i ruiny budowli. Dawne nazwa miasta to Neopolis, Civitas Nova, Monia. Od wieku VIII do roku 1831 miasto było siedzibą biskupią.
Najtrudniejszy okres w historii miasta Novigrad to XVI i XVII wiek. Miały wtedy miejsce dotkliwe wojny oraz epidemie chorób zakaźnych.
Po okresie przynależności do Prowincji Iliryjskich, Napoleona, Austro-Węgier i Włoch, władzę nad miastem przejęła Jugosławia co trwało do 1991 roku do czasu odłączenia się Chorwacji.

Atrakcje:

Novigrad oferuje liczne atrakcje. Jest nią m.in. Novigradzkie Lapidarium ze zbiorem 93 pamiątkowych pomników i figur z kamienia.
Kolejne miejsce warte zobaczenia to Kościół św. Pelagiusza i Maxima. Jest to dziś kościół parafialny. Do 1831 roku był katedrą. Jest 3-nawową bazyliką z II połowy VIII wieku. Dawniej obejmował również, zniszczoną później kaplicę chrzcielną i Pałac Biskupi. Oryginalną dzwonnicę zastąpiono nową z roku 1874.
W Novigradzie dobrze zachowały się fragmenty murów obronnych, a budynki wewnątrz miejskich murów przebudowane zostały w stylu gotyku weneckiego.

Kuchnia:

Jedzenie chorwackie jest dosyć specyficzne i zróżnicowane zależnie od klimatu. W Novigradzie jak na całej Istrii dominują lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Występuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

W miejscowości Novigrad oprócz wypoczynku na plaży, możliwe jest uprawianie różnych sportów wodnych takich jak nurkowanie, surfing, narty wodne, oraz innych sportów takich jak tenis, siatkówka plażowa, jazda konna, piłka nożna czy kolarstwo. Można również skorzystać z oferowanych tu wycieczek do znanych miast Istrii bądź na łono natury m.in. do pobliskich parków narodowych.

Dojazd:

Trasy dojazdu:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Novigrad)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Novigrad)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Novigrad)

Ważne wydarzenia:

Heineken Music Nights (sierpień), festiwal jazzowy
Dni św. Pelagulasa-patrona miasta (sierpień)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.