Porec

POREČ

Informacje ogólne:

Poreč to jeden z największych ośrodków turystycznych w Chorwacji, położony na półwyspie Istria, w połowie zachodniego jej wybrzeża. Jest miastem turystyki, kultury, sportu i rozrywki, jednym z najstarszych na Istrii.
W Poreču znajduje się wiele eleganckich hoteli m.in. Laguna Albatros, Laguna Park, Laguna Gran Vista czy Laguna Molindio oraz ośrodków takich jak Lanterna. Osoby przyjeżdżające od wschodu przemierzają kąpielisko, które jest niemal osobnym miastem R11; Zelena Laguna.

Historia:

Poreč to miasto założone najprawdopodobniej w V w. p.n.e. przez Ilirów, podbite przez Rzymian w 177 r. p.n.e i nazwane Julia Parentium. Od 539 r. tereny przypadły Cesarstwu Bizantyjskiemu, wtedy w latach 539-788 następował rozwój miasta. Wybudowana została słynna Bazylika Eufrazjana (czyli miejsce śmierci św. Maura), która została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO w roku 1997. W 1267 r. władzę w mieście przejęli Wenecjanie. Słowianie zaczęli osiedlać się we wczesnym średniowieczu, zaś w 1797 r. władzę objęli Austriacy. Po I wojnie światowej Istria została przejęta przez Włochów. W czasie II wojny światowej Poreč stał się celem nalotów bombowych, kiedy to zniszczone zostało prawie 75% zabudowy miasta. Po II wojnie Poreč wraz z Chorwacją stał się częścią Jugosławii, po jej rozpadzie zaś w 1991 roku weszła w skład niepodległej Chorwacji.

Atrakcje:

W starej części miasta Poreč zachowało się wiele historycznych zabytków i tu widać najbardziej ślady przeszłości.
Główna atrakcja miasta to Bazylika Eufrazyjska z VI w., która do dziś przeszła szereg zmian. Jej oryginalne cechy stawiają ja w czołówce kościołów świata. Dotknięta została wojnami, pożarami, trzęsieniami ziemi, ale zachowane zostały autentyczne złote mozaiki, które są przykładem wczesnochrześcijańskiego malarstwa. W 1997 r. została wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Na starym mieście, w 4-piętrowym Muzeum Regionalnym znajdują się wystawy archeologiczne i historyczne.
Główne ulice Poreč to Cardo Maximus i Decamenus wytyczone już w czasach starożytnych. Znajdują się tam ruiny świątyń Neptuna i Marsa.
Zabytki z epok późniejszych możemy zobaczyć w pobliżu placu Marafor. Są to m.in. romański Dom z Balkonem, Dom Kanonicki czy liczne pałace weneckie.
W Poreč zobaczyć możemy budynek parlamentu Istrii, który dawniej był klasztorem franciszkańskim, a przebudowany został w XVIII wieku.
Od maja do października, co 30 minut przez całą dobę pływają statki do Śveti Nikola (Wyspa Św. Mikołaja), czyli do malej wyspy, która położona jest po przeciwnej stronie przystani w Poreč.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Na Istrii panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

W miejscowości Poreč, oprócz wypoczynku na plaży, możliwe jest uprawianie różnych sportów wodnych takich jak nurkowanie, surfing, narty wodne, jet-ski oraz innych sportów takich jak tenis, siatkówka plażowa, jazda konna, piłka nożna czy kolarstwo.

Ważne wydarzenia w mieście Poreč:

Coroczny festiwal ludowy (czerwiec)
Inter Folk Fest (sierpień)
Wystawa Sztuki (przez cale lato, do końca sierpnia)
Lato Muzyczne (maj - wrzesień)

Dojazd:

Trasy dojazdu:
TRASA NR 1: Polska,Czechy (Jakuszce, Praga),Austria (Linz, Salzburg),Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Poreč).
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Poreč).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Poreč).

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.