Pula

PULA

Informacje ogólne:
Pula leży na południowym krańcu półwyspu Istria, na którym jest miastem największym i najstarszym. Pula łączy w sobie nowoczesność i historię. Znajduje się tu wiele zabytków historycznych i kulturowych. Położona jest na siedmiu wzgórzach (Kaštel, Zaro, Arena, Sv. Martin, Opatija sv. Mihovila, Mondipola i Pra Grande), w głębokiej zatoce, a otaczają ją małe wyspy (Sv. Jerolim i Kozad).

Historia:

Od ok. V w. p.n.e do 177 p.n.e. tereny Puli zamieszkiwane były przez Ilirów. W 177 p.n.e. zajęli je Rzymianie. Kolonią rzymską Pula stała się w 43 r. i została ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym kiedy to przeżywała okres świetności. W 425 r. Pula stała się siedzibą biskupstwa. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego była pod wpływem Bizancjum. 1334 r. to rok kiedy miasto zostało zajęte przez Republikę Wenecką. Wtedy też liczba mieszkańców spadła do 300 w wyniku epidemii malarii i dżumy. Pula odzyskała świetność w XIX w. kiedy zbudowano fortyfikacje i stocznie. Po I wojnie światowej Włosi zajęli Istrię wraz z Pulą. Po II wojnie światowej przynależało do Jugosławii. Po jej rozpadzie zaś w 1991 stało się częścią Chorwacji.

Atrakcje:

W Puli koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto, którego zabudowania znajdują się na jednym z ośmiu wzgórz, na których leży Pula.
Najbardziej znany zabytek Puli to amfiteatr z I wieku, który zbudowany był przez Wespazjana R11; rzymskiego cesarza, a pomieścić mógł 23 tysiące ludzi. Odbywały się tu walki Gladiatorów czy dzikich zwierząt, a raz na jakiś czas można było podziwiać występy teatralne. Jest on obecnie jedną z trzech najlepiej zachowanych budowli tego typu na świecie (obok Koloseum i Amfiteatru w Al.-Dżamm). To trzypiętrowy amfiteatr na planie elipsy.
W Puli znajduje się wiele bezcennych zbiorów antycznych i muzealnych. W przepięknym parku znajduje się Istryjskie Muzeum Architektoniczne. Zaraz obok zaś ruiny Małego Rzymskiego Teatru z II w n.e. który kiedyś mógł zmieścić 10 tysięcy ludzi, a obecnie odbywają się tu koncerty letnie i przedstawienia. Ponadto znajdują się tu kościoły m.in. klasztor Franciszkanów z początku Xiv wieku czy kaplica św. Marii Formosa. Zobaczyć można również świątynie rzymskie, łuk triumfalny, 3 zachowane bramy miejskie, resztki murów obronnych z Bramą Herkulesa, który jest najstarszym zabytkiem Puli. Budowlą wartą podziwiania jest w pełni zachowana świątynia Augusta, którą zdobi starożytny portyk z sześcioma strzelistymi kolumnami korynckimi o 8-metrowej wysokości.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Na Istrii panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

Pula to świetne miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. To idealna baza dla nurków, o czym decyduje położenie miasta (na krańcu półwyspu Istria). Niedaleko miasta na głębokości 28-40 m znajduje się wrak statku Baron Gautsch, który uznawany jest za najładniejszy na Adriatyku. Ze względu na znaczną głębokość, mogą go zwiedzać jedynie doświadczeni płetwonurkowie. Ponadto w Puli popularne są wszystkie sporty wodne.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Puli:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Pula).
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Pula).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Pula).

Ważne wydarzenia w Puli:

Festiwal Filmowy (Filmiki Festival Pula)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.