Rabac

RABAC

Informacje ogólne:
Rabac to niewielkie turystyczne miasteczko, które zachowało atmosferę małej rybackiej wioski. Leży na wschodnim brzegu Istrii.
W mieście znajduje się kilkanaście hoteli takich jak Miramar, Mimosa-Hedera czy Narcis. Początki turystyki przypadają na koniec XIX w. Dzisiaj Rabac jest popularnym celem wakacyjnym dzięki lazurowej wodzie, wielu zatoczkom oraz ciekawej linii brzegowej. Posiada port, piękną wędrówkową trasę oraz interesujące zabytki. Rabac jest nazywana przez Chorwatów-Perłą zatoki Kvarnerskiej.

Historia:

W XVIII w. Rabac był miasteczkiem rybackim. W 1912 r. uzyskał status uzdrowiska. Turystycznie Rabac rozwinął się w połowie lat 60. minionego stulecia. Podróżnik Richard Francis Burton to pierwszy turysta w Rabacu. W 1924 r. otwarto tu pierwszy hotel.

Atrakcje:

Dużą atrakcją w Rabac jest Kościół św. Andrzeja, który pochodzi z XV w. i zalicza się do najstarszych obiektów regionu. W XIX w. przeprowadzono renowację kościoła. We wnętrzu znajduje się ołtarz ze statuami św. Piotra i Pawła, św. Grzegorza czy św. Michała. Tuż obok kościoła można zobaczyć 35-metrową romańską dzwonnicę.
Inną atrakcją miasta jest trzynawowy Kościół Narodzenia NMP wybudowany w 1336 roku na ruinach kościoła z XI w. Był wielokrotnie przebudowywany, po raz ostatni w 1993 roku.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Na Istrii panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

Miłośnikom aktywnego wypoczynku poleca się kolarstwo dzięki licznym interesującym trasom rowerowym, jeździectwo, a ponadto tenis, gry zespołowe, wędrówki górskie, sporty wodne (świetne warunki do nurkowania i żeglowania). Organizowane są również wycieczki na wyspy Krk i Cres czy tez do Jezior Plitwickich.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Rabac:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Rabac).
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Rabac).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Rabac).

Ważne wydarzenia w Rabac:

Rabac Festival-coroczny festiwal muzyki elektronicznej
Wyścigi łodzi wiosłowych (kwiecień)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.