Rovinj

ROVINJ

Informacje ogólne:

Rovinj to piękna miejscowość w Chorwacji położona na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, na południe od Zatoki Limskiej. Leży nad Morzem Adriatyckim. Jest jednym z najbardziej malowniczych miasteczek Chorwacji. Cieszy się długą tradycją.

Powierzchnia Rovinj to 88 km2. Znaczna część ludności to Włosi, dlatego język włoski jest obok chorwackiego drugim językiem urzędowym.

Historia:

Historia Rovinj rozpoczyna się w VII w. p.n.e. Było wtedy osadą plemienia Ilirija. W 129 r. znalazła się pod panowaniem Imperium Rzymskiego. Rzymianie nazwali je Arupiunum, potem Ruginium, a w końcu Ruvinium. Zbudowano je na wyspie blisko wybrzeża, a w 1763 roku połączono z lądem zasypując cieśninę. Ok. V wieku po rozpadzie cesarstwa Rovinj stało się częścią Bizancjum, w 788 zaś Imperium Frankońskiego. Przez kolejne wieki miasto należało do władców feudalnych. W latach 1283-1797 weszło w skład Republiki Wenecji. W 1531 roku Rovinj otrzymało prawa miejskie. Pod wenecjańskim panowaniem, miasto stało się ważnym portem i centrum budowy statków, połowu oraz sprzedaży ryb. Po upadku Wenecjan oraz czasach napoleońskich stała się częścią Cesarstwa Austriackiego co trwało do I wojny światowej. W latach 1813-1920 pod panowaniem Habsburgów następował rozwój miasta. Powstał teatr, fabryka tytoniu czy zakład przetwórstwa rybnego. Produkowano lub przetwarzano cement, wosk i szkło. Rovinj w latach 1920-1945 należało do Włoch, po II wojnie światowej zaś stało się częścią Socjalistycznej Republiki Chorwacji należącej do Socjalistycznej Federacji Republik Jugosławii. Od 1991 r. po jej rozpadzie weszło w skład niepodległej Chorwacji.

Atrakcje:

W Rovinj zobaczyć można historyczne zabytki z czasów iliryjskich, rzymskich i wenecjańskich. Warto zwiedzić Kościół św. Eufemii - jeden z najbardziej znanych zabytków, powstały w X w. Zdobią go 3 ołtarze, zaprojektowane i wykonane przez znanego weneckiego artystę Giolamo Laureato. Rozpościera się z niego niezapomniany widok na miasto. Stare miasto Rovinj to najbardziej interesująca część miasta. To wąskie uliczki, zdobione balkony, pamiątki sztuki i kultury gotyckiej i romańskiej. Najcenniejszym romańskim budynkiem w Rovinj jest Romańska kaplica Trójcy Świętej w formie siedmiokątu. Bardzo interesujący jest fragment balustrady przedstawiający Drogę Krzyżową.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Na Istrii panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

Rovinj oferuje liczne atrakcje sportowe i rekreacyjne. Popularne są tu wszystkie sporty wodne. Na terenie parku leśnego Zlatni Rat znajduje się kamieniołom, który jest prawdziwym wyzwaniem dla miłośników wspinaczki.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Rovinj:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Rovinj).
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Rovinj).
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce) R11; Węgry, (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Rovinj).

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.