Savudrija

SAVUDRIJA

Informacje ogólne:
Savudrija jest osadą rybacką położoną na wybrzeżu Adriatyku, na półwyspie Istria. Znajduje się ok. 7 km od Umagu. To jedna z najbardziej zalesionych części Istrii. Gospodarka jest tu oparta głównie na rolnictwie.
W Savudriji znajdują się popularne apartamenty i bungalowy Savudrija oraz hotel Moj Mir.

Historia i atrakcje:

Pierwsze pisemne wzmianki o Savudriji pochodzą z XII wieku.
Do zabytków architektury należy Kościół św. Iwana powstały w 9. stuleciu, a zrekonstruowany został w 1826 roku.
Na przylądku Savudrija znajduje się 36-metrowa latarnia z 1826 roku uważana za najpiękniejszą na całym Adriatyku.

Kuchnia:

W Savudriji jak na całej Istrii dominują lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Występuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

W Savudriji oprócz wypoczynku na plaży, możliwe jest uprawianie różnych sportów wodnych oraz innych takich jak sporty zespołowe, jogging czy kolarstwo.

Dojazd:

Trasy dojazdu:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Savudrija)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Savudrija)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Savudrija)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.