Vrsar

VRSAR

Informacje ogólne:
Vrsar to malownicze turystyczne miasteczko, położone w zachodniej części Istrii, na południe od miasta Poreč, 3 km na północ od Zatoki Limskiej.
Vrsar znany jest dzięki dobremu zapleczu turystycznemu. Znajdują się tu liczne hotele takie jak Pineta czy Funtana oraz ośrodki Belvedere czy Petalon. Miasto zachowało swoje średniowieczne oblicze do dziś. Atrakcją Vrsaru jest podział miasta na promenadę brzegową gdzie toczy się życie i pagórkowate Stare Miasto po drugiej stronie miasta, które sprawia wrażenie jak sprzed 50 lat. Vrsar pochwalić się może pięknym archipelagiem -18 niezamieszkałych wysepek ze środziemnomorską roślinnością. Oferuje też wiele kąpielisk, a aż 5 plaż szczyci się certyfikatem Błękitnej Flagi.

Historia:

Vrsar to prehistoryczna osada, która stawała się coraz ważniejszym miastem portowym. Wywożono stąd istryjski kamień.
Nazwa miasta Vrsar wywodzi się od dwóch pobliskich źródeł. Początkowo nazywała się Ursaria, potem Orsaria i Versarium, a każda z tych nazw zawiera słowo źródło. W czasie zasiedlenia przez Słowian wykształciła się obecna nazwa Vrsar.

Atrakcje:

Z dawnej zabudowy miasta zachowały się obronne mury osady iliryjskiej. Główna ulica miasta jest jednocześnie promenadą (Obala Maršala Tita) i biegnie wzdłuż portu. Na Starym mieście znajduje się Trg Degrassi. Niegdyś był głównym targiem, siedzibą biskupich administratorów. Znajduje się tu również romańska brama miasta oraz mały kościół renesansowy z XVIII w pod wezwaniem Sv. Foška, w którym znajduje się bogata kolekcja sztuki sakralnej. W najwyższym punkcie miasta Vrsar znajduje się Kościół św. Marcina, którego budowę rozpoczęto w XIX w. Nawę środkową oddzielają od bocznych cztery kolumny. Kopuła nawy głównej ozdobiona została przez Antonio Marchia w 1946 r. Warto zobaczyć również dzwonnicę, z której obejrzeć można całą okolicę.
Kolejne ciekawe budowle to: Kościół św. Antoniego z XVIII w., który reprezentuje styl renesansowo-barokowy jak też XII-wieczny pałac romański czyli letnia rezydencja biskupów z Porača, w której zachowały się pozostałości dwóch wież. Jedna z nich posiada wbudowany zegar słoneczny. Na parterze pałacu znajduje się ekspozycja prac chorwackiego malarza Eda Murtića.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Warto spróbować niezwykłych owoców morza takich jak kalmary (lignje), homar (hlap) czy raki (škampi) oraz ryb. W wielu restauracjach można zjeść brodem czyli kilka gatunków ryb w sosie, ryby z grilla (riba sa žara) . Można również skosztować mięsa z rekina (Morski Pas). Do najbardziej znanych potraw mięsnych należą mięso z grilla (meso sa žara), paluszki z mięsa mielonego (čevapči), kotlet mielony z trzech rodzajów mięsa (pljeskavica). Popularne jest fuži (makaron) z mięsnym sosem.

Klimat:

Na Istrii panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, min. ok. 20 stopni. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, a śniegu praktycznie nie ma.

Sport i rekreacja:

W miejscowości Poreč, oprócz wypoczynku na plaży, możliwe jest uprawianie różnych sportów wodnych takich jak nurkowanie, surfing, narty wodne, jet-ski oraz innych sportów takich jak tenis, siatkówka plażowa, jazda konna, piłka nożna czy kolarstwo.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Vrsar:
TRASA NR 1: Polska, Czechy (Jakuszce, Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana, Postojna), Chorwacja (Istria, Vrsar)
TRASA NR 2: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Vrsar)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Istria, Vrsar)

Ważne wydarzenia w mieście VRSAR:

Festiwale folkowe
Dni Koversady (coroczne wybory miss)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.