Novi Vinodolski

NOVI VINODOLSKI

Informacje ogólne:
Novi Vinodolski to miasto położone nad Morzem Adriatyckim i znany kurort turystyczny. Położone jest jest 45 km od Rijeki w kierunku Zadaru. Novi Vinodolski znany jest z piaszczystej plaży w zatoce Lišanj, która otoczona jest lasem sosnowym. Jest to atrakcyjna miejscowość na wypoczynek rodzinny.

Historia i atrakcje:

Przez wieki Novi Vinodolski był ofiarą najazdów i klęsk żywiołowych (pożary, zarazy). W średniowieczu Frankopanowie wznieśli zamek, a wokół niego rozwinęła się osada.
Prawie z każdego miejsca miasteczka Novi Vinodolski widać 36-metrową wieżę kościoła św. Jakuba i Józefa, który został przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym.
Na starówce znajduje się galeria i muzeum, a tuż obok biblioteka i księgarnia z 1845 roku. Przy ulicy Sv. Trojice mieści się Kościół Świętej Trójcy gdzie zgromadzono tu kolekcję sztuki sakralnej.

Sport i rekreacja:

Novi Vinodolski jest idealnym miejscem dla miłośników sportu i aktywnego wypoczynku. Można cieszyć się nurkowaniem, wspinaczką, żeglowaniem, surfowaniem i innymi sportami wodnymi.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu „kamenice na bazaru” czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.
Popularne potrawy to również krewetki w winie i oliwie z oliwek z opiekanym chlebem, ryba gotowana z czosnkiem, oliwą, winem, cebulą jak również batuda czyli tradycyjna potrawa z fasoli, kukurydzy, mięsa i ziemniaków.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. W lecie średnia temperatura powietrza to 28 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Crikvenica, Novi Vinodolski)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Crikvenica, Novi Vinodolski)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Crikvenica, Novi Vinodolski)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.