Omisalj

OMIŠALJ

Informacje ogólne:
Omišalj to miasteczko leżące na północnym wybrzeżu Wyspy Krk. Jego powierzchnia to 39 km2. Położone jest na 80-metrowym klifie ponad wodami Morza Adriatyckiego.

Historia i atrakcje:

Omišalj założony został w III wieku n.e. przez starożytnych Rzymian jako Fulfinium. Miasteczko wraz z Wyspą Krk należało do Republiki Weneckiej w latach 1480-1797. Później wchodziło w skład imperium Habsburgów.
W Omišalj zachowana została bazylika wczesnochrześcijańska datowana na V wiek.
Będąc w Omišalj warto odwiedzić inne miasta wyspy takie jak Krk gdzie warto zobaczyć Kościół św. Kwiryna z dzwonnicą w kształcie kuli, Bazylikę Maryi Panny z V wieku, kościół kanoniczny z wieku XI czy Pałac Biskupi. Prawdziwym fenomenem na wyspie jest Zatoka Soline pomiędzy miejscowościami Klimno, Cizici, Soline i Meline. Maksymalna wysokość wody wynosi ok. 1 m, a woda jest ciepła przez 6 miesięcy w roku.

Sport i rekreacja:

Na wyspie są wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania, jazdy na nartach wodnych, i innych sportów wodnych. Organizowane są liczne wycieczki do pobliskich miast.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu „kamenice na bazaru” czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. W lecie średnia temperatura powietrza to 28 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Kraljevica, Wyspa Krk, Omišalj)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Kraljevica, Wyspa Krk, Omišalj)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Kraljevica, Wyspa Krk, Omišalj)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.