Wyspa Krk

WYSPA KRK

Informacje ogólne:
Krk jest największą wyspą Adriatyku połączona z lądem mostem łukowym o długości 1430 m (największym na świecie) rozpoczynającym się w miejscowości Kraljevica. Wyspa Krk znajduje się na południowy-wschód od Rijeki. Jedną czwartą wyspy stanowi miasto o tej samej nazwie.
Krk posiada bogatą bazę noclegową w postaci hoteli takich jak Dražica, Corinthia, Zvonimir, apartamentów, pensjonatów czy campingów.
Na wyspie Krk znajdują się inne również atrakcyjne miejscowości z pięknymi plażami, czystą wodą takie jak Njivice, Baska, Malinska czy Omišalj.
Wyspa Krk posiada 405 km2 powierzchni. Zamieszkuje ją ok. 18 tyś. mieszkańców. Długość linii brzegowej to 219 km. Najwyższy szczyt to Obzova o wysokości 569m. n.p.m.
Na wyspie uprawia się winorośl, warzywa, owoce cytrusowe, hoduje się kozy i owce. Wyspa Krk jest jedną z najchętniej odwiedzanych wysp przez turystów.

Historia:

Najstarszymi mieszkańcami wyspy Krk byli Ilirowie. W I w. p.n.e. osadę Curicum założyli tu Rzymianie. Panowanie nad wyspą przejęli Słowianie w VI w. n.e. wypierając ludność romańską. Od XII do XV wieku wyspa była pod panowaniem weneckim.
Miasto Krk i tereny otaczające cieszyły się autonomią pod rządami książąt z rodu Frankopanów do czasu przejęcia wyspy przez Austro-Węgry. Dopiero w 1920 r. traktat w Rapallo przyznał wyspę Chorwacji.

Atrakcje:

Samo miasto Krk jest interesującym celem dla miłośników zwiedzania. Warto zobaczyć Kościół św. Kwiryna z dzwonnicą w kształcie kuli, Bazylikę Maryi Panny z V wieku, kościół kanoniczny z wieku XI czy Pałac Biskupi.
Na północy wyspy Krk znajduje się Jaskinia Biserujka gdzie według legendy znajduje się ukryty skarb przemytników. Wzrost zainteresowania zwiedzaniem nastąpił w momencie oświetlenia jaskini światłem elektrycznym. Znajdują się tu piękne galerie wypełnione stalaktytami i stalagmitami.
Prawdziwym fenomenem na wyspie jest Zatoka Soline pomiędzy miejscowościami Klimno, Cizici, Soline i Meline. Maksymalna wysokość wody wynosi ok. 1 m, a woda jest ciepła przez 6 miesięcy w roku.

Sport i rekreacja:

Na wyspie są wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania, jazdy na nartach wodnych, i innych sportów wodnych. Organizowane są liczne wycieczki do pobliskich miast.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. W lecie średnia temperatura powietrza to 28 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Kraljevica, Wyspa Krk)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Kraljevica, Wyspa Krk)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Kraljevica, Wyspa Krk)

Ważne wydarzenia:

Kulturalne Lato (Malinska)
Krk Music Live, festiwal jazzowy (lipiec)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.