Wyspa Losinj - Mali Losinj

MALI LOŠINJ

Informacje ogólne:
Mali Lošinj to miasto w Chorwacji i jest największą miejscowością południowo-dalmatyńskiej wyspy Lošinj. Stanowi centrum finansowe, administracyjne oraz kulturalne w zachodniej części Kvarneru. Miasteczko usytuowane jest w zatoce Augusta obfitej w ryby i tym samym jest najbardziej znanym ośrodkiem rybołówstwa na Morzu Adriatyckim. Niewątpliwie atrakcją są tu delfiny zamieszkujące okoliczne morze i stwarzające niezwykły nastrój.

Historia:

Pierwsze wzmianki o miejscowości Mali Lošinj pojawiły się w 1398 roku. Wtedy nosiła nazwę Malo Selo. Pierwsi turyści docenili to miejsce w XIX wieku.

Atrakcje:

Wyjątkowy jest tu Kościół św. Marcina z 1450 roku, który mieści się na dzisiejszym cmentarzu. Jest to najstarsza budowla miasta, w której wnętrzu przeczytać można historię miasta.
Z lat 1696-1775 pochodzi Kościół Mala Gosoa z trzyfilarową budowlą i ołtarzem, który przedstawia narodzenie Najświętszej Maryi Panny, z 1857 roku zaś kościół św. Marcina, patrona marynarzy i podróżnych.
W Mali Lošinj mieszczą się również liczne wille z czasów austriackiej arystokracji. Sport i rekreacja:
Popularne są tu wszelkie sporty, lecz w szczególności sporty wodne takie jak żeglowanie, narty wodne, surfing, nurkowanie (szkoły nurkowania).

Kuchnia:

Kuchnia jest dość specyficzna, dominują lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza. Przysmakiem są tu „kamenice na bazaru” czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza.
Specjalnością są trufle i różnorodne potrawy ze szparagów.

Klimat:

Panuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura średnia wynosi ok. 28 stopni w dzień i 18 w nocy. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Kvarner, Mali Lošinj)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Kvarner, Mali Lošinj)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Kvarner, Mali Lošinj)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.