Wyspa Pag - Lun

LUN

Informacje ogólne:
Lun to miasteczko położone na północnym zachodzie Wyspy Pag. Otoczone jest koronami stuletnich oliwek. Lun jest wspaniałym miejscem do wypoczynku, panuje tu cisza i spokój, co sprzyja relaksowi. Na Wyspę Pag można dopłynąć promem z miejscowości Prizna lub dojechać mostem.

Atrakcje:

Będąc w miejscowości Lun, warto odwiedzić również inne miasteczka na Wyspie Pag. Miejscowość Pag czyli średniowieczne miasteczko to centrum turystyczne i kulturalne wyspy. Znajdziemy tu m.in. pałac książęcy, twierdzę, klasztor czy kamienne herby rodzin szlacheckich. W miejscowości Novalja zaś odwiedzić należy muzeum miejskie z antycznym systemem gaszeniowym, który jest jednym z najbardziej interesujących budynków w mieście. Mieści się tu antyczny system doprowadzający wodę w przypadku pożaru. W Novalji znajduje się ponadto Kościół Przenajświętszej Maryi Dziewicy z XVI wieku, w którego wnętrzu znajduje się słynny płaczący portret Maryi Dziewicy z Ruzarij.

WYSPA PAG

Informacje ogólne:
Wyspa Pag to wyspa o długości 60 km i powierzchni 284,18 km2. Położona jest na Morzu Adriatyckim. To piąta co do wielkości wyspa Chorwacji. Najwyższym punktem jest Sveti Vid o wysokości 348 m. n.p.m. Wyspa Pag często nazywana jest skalistym królestwem Adriatyku. Piękny jest tu krajobraz z kamiennymi polami porośniętymi trawą i niezauważalnymi z daleka ziołami takimi jak koprem włoskim czy szałwią.
Wyspa Pag jest ośrodkiem letniej turystyki. W miejscowościach Pag czy Novalja dobrze rozwinięta jest baza noclegowa. Znajdują się tu liczne hotele takie jak Hotel Pagus czy Liburnija oraz apartamenty (np. Apartamenty Gajac).
Na Wyspę Pag można dopłynąć promem z miejscowości Prizna lub dojechać mostem.

Atrakcje:

Miejscowość Pag czyli średniowieczne miasteczko to centrum turystyczne i kulturalne wyspy. Znajdziemy tu m.in. pałac książęcy, twierdzę, klasztor czy kamienne herby rodzin szlacheckich.
W miejscowości Novalja odwiedzić należy muzeum miejskie z antycznym systemem gaszeniowym, który jest jednym z najbardziej interesujących budynków w mieście. Mieści się tu antyczny system doprowadzający wodę w przypadku pożaru. W Novalji znajduje się ponadto Kościół Przenajświętszej Maryi Dziewicy z XVI wieku, w którego wnętrzu znajduje się słynny płaczący portret Maryi Dziewicy z Ruzarij.
Na wyspie znajdują się rezerwaty ornitologiczne, a najbardziej znany to Velo Blato w pobliżu Dinijska.

Sport i rekreacja:

Na wyspie są wspaniałe warunki do nurkowania, łowienia ryb i żeglowania. Popularne są wszelkie sporty wodne. Ponadto są tu doskonałe warunki do alpinizmu i wspinaczki.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.
Znane potrawy Wyspy Pag to "paski sir" czyli ser owczy, jagnięcina z ogniska, białe wino domowe czyli "paska zutnica" czy wędzona szynka z oliwą z oliwek.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. W lecie średnia temperatura powietrza to 28 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Na Wyspę Pag można dopłynąć promem linii Prizna Zigljan lub dojechać mostem:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, most od południowej części Wyspy Pag lub Zagrzeb, linia promowa Prizna Zigljan, Wyspa Pag)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (most od południowej części Wyspy Pag lub Zagrzeb, linia promowa Prizna Zigljan, Wyspa Pag)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, most od południowej części Wyspy Pag lub Zagrzeb, Karlovac, linia promowa Prizna Zigljan, Wyspa Pag)

Ważne wydarzenia:

Paszkie Lato Kulturalne, koncerty muzyki poważnej

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.