Wyspa Rab - Lopar

LOPAR

Legenda mówi że z miejscowości Lopar pochodzi założyciel San Marino czyli Święty Maryn. Był on chrześcijańskim kamieniarzem i wywędrował na przeciwną stronę Adriatyku w poszukiwaniu pracy. Dotarł do w okolice dzisiejszego Rimini lecz zaczął być prześladowany z powodu swojej wiary przez Cesarza Rzymskiego-Dioklecjana. Schronił się na szczycie Monte Titano. Tam założył małą wspólnotę chrześcijańską, która przetrwała do dziś.
W średniowieczu wyspa była częścią Imperium Bizantyjskiego, później przez krótki czas należała do Królestwa Chorwacji aż do 1358 kiedy przeszła pod panowanie władcy Węgier, Ludwika Wielkiego, późniejszego króla Polski.
W okresie renesansu wyspą władali Wenecjanie a od 1815 Austriacy. Po rozpadzie imperium Habsburgów wyspę Rab przyłączono do Włoch, które jednak w 1921 przekazały ją Jugosławii.
Podczas drugiej wojny światowej na wyspie Rab mieścił się jeden z 24 włoskich obozów koncentracyjnych.

WYSPA RAB

Informacje ogólne:
Wyspa Rab to jedna z najpiękniejszych wysp na Morzu Adriatyckim. Od strony lądu osłania ją pasmo górskie Velebit. Wyspa słynie z piaszczystych plaż. Ma 22 km długości i powierzchnię ok. 82 km2. Długość linii brzegowej wynosi 121 km. Najwyższy szczyt wyspy to Kamenjak o wysokości 408 m. n.p.m.
Mieszkańcy wyspy trudnią żyją głównie z turystyki i rybołówstwa.
Najważniejsze miasto wyspy to Rab, jedno z najładniejszych nad Adriatykiem. Do innych leżących na wyspie zaliczmy: Barbat, Banjol, Palit, Kampor czy Lopar.
Na wyspę można dostać się promem z miejscowości Baška na wyspie Krk lub z miasta Rijeka.

Historia:

Pierwsze wzmianki o Wyspie Rab pochodzą z IV w. p.n.e. W średniowieczu była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Następnie należała do Królestwa Chorwacji. W roku 1358 przeszła pod panowanie Węgier. W czasach renesansu władali nią Wenecjanie, od 1815 roku zaś Austriacy. Następnie przyłączono wyspę do Włoch, które przekazały ją Jugosławii w 1921 roku.
W czasie II wojny światowej mieścił się tu włoski obóz koncentracyjny.

Atrakcje:

Na Wyspie Rab, w mieście o tej samej nazwie, na starym mieście, znajdują się cztery dzwonnice z okresu romantyzmu. Są one znakiem rozpoznawczym wyspy.
W pobliżu centrum miejscowości Rab mieści się Park Kormcar czyli wspaniałe miejsce na relaks pełne zapachu laurowych liści i sosen.
Warto zobaczyć również urocze miasteczko Lopar znane z długiej i piaszczystej plaży. Można tu poczuć ducha dawnych czasów.

Sport i rekreacja:

Na wyspie są wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania i innych sportów wodnych. Znajduje się tu również atrakcyjna baza sportowo-rekreacyjna: korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu" kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. W lecie średnia temperatura powietrza to 28 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0. Wyspa Rab to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Europie, gdyż przez ok. 2500 godzin rocznie świeci tu słońce.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Rijeka, Rab)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Rijeka, Rab)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Rab)

Ważne wydarzenia:

Rabska Fjera (lipiec, Rab), festiwal podczas którego miasto przenosi się w czasy średniowiecza, mieszkańcy zakładają dawne stroje i prezentują tradycje. Wieczorami odbywają się koncerty.

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.