Wyspa Rab - Suha Punta

SUHA PUNTA

Informacje ogólne:
Suha Punta leży na Wyspie Rab i półwyspie Kalifront. Oddalona jest o 14 km od miasta Rab. Jest doskonałym miejscem dla osób ceniących ciszę i spokój. Znajdują się tu liczne zatoki z plażami żwirowymi.
Suha Punta leży również nad zatoką Matovica sąsiadującą z zatoką Kandarola słynąca z najstarszej plaży naturystycznej.

Atrakcje:

Będąc w miejscowości Suha Punta warto odwiedzić pobliskie miejscowości. Warto zobaczyć stare miasto Rab gdzie znajdują się cztery dzwonnice z okresu romantyzmu. Są one znakiem rozpoznawczym wyspy Rab. W pobliżu centrum mieści się Park Kormcar czyli wspaniałe miejsce na relaks pełne zapachu laurowych liści i sosen. Warto również odwiedzić Lopar -urocze miasteczko znane z długiej i piaszczystej plaży. Można tu poczuć ducha dawnych czasów.

Sport i rekreacja:

Są tutaj wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania i innych sportów wodnych. Suha Punta oferuje doskonałe warunki do uprawiania joggingu, kolarstwa oraz innych sportów.

Kuchnia:

Dominują tu jak w całej Chorwacji lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują wszelkie owoce morza i ryby. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. W lecie średnia temperatura powietrza to 28 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0. Wyspa Rab to jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w Europie, gdyż przez ok. 2500 godzin rocznie świeci tu słońce.

Dojazd:

Na Wyspę Rab na której znajduje się Suha Punta można dostać się promem z miasta Rijeka lub miejscowości Baška na wyspie Krk.
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Rijeka, Rab-Suha Punta)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Rijeka, Rab-Suha Punta)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Rijeka, Rab-Suha Punta)

WYSPA RAB

Informacje ogólne:
Wyspa Rab to jedna z najpiękniejszych wysp na Morzu Adriatyckim. Od strony lądu osłania ją pasmo górskie Velebit. Wyspa słynie z piaszczystych plaż. Ma 22 km długości i powierzchnię ok. 82 km2. Długość linii brzegowej wynosi 121 km. Najwyższy szczyt wyspy to Kamenjak o wysokości 408 m. n.p.m.
Mieszkańcy wyspy trudnią żyją głównie z turystyki i rybołówstwa.
Najważniejsze miasto wyspy to Rab, jedno z najładniejszych nad Adriatykiem. Do innych leżących na wyspie zaliczmy: Barbat, Banjol, Palit, Kampor czy Lopar.
Na wyspę można dostać się promem z miejscowości Baška na wyspie Krk lub z miasta Rijeka.

Historia:

Pierwsze wzmianki o Wyspie Rab pochodzą z IV w. p.n.e. W średniowieczu była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Następnie należała do Królestwa Chorwacji. W roku 1358 przeszła pod panowanie Węgier. W czasach renesansu władali nią Wenecjanie, od 1815 roku zaś Austriacy. Następnie przyłączono wyspę do Włoch, które przekazały ją Jugosławii w 1921 roku.
W czasie II wojny światowej mieścił się tu włoski obóz koncentracyjny.

Atrakcje:

Na Wyspie Rab, w mieście o tej samej nazwie, na starym mieście, znajdują się cztery dzwonnice z okresu romantyzmu. Są one znakiem rozpoznawczym wyspy.
W pobliżu centrum miejscowości Rab mieści się Park Kormcar czyli wspaniałe miejsce na relaks pełne zapachu laurowych liści i sosen.
Warto zobaczyć również urocze miasteczko Lopar znane z długiej i piaszczystej plaży. Można tu poczuć ducha dawnych czasów.

Sport i rekreacja:

Na wyspie są wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania i innych sportów wodnych. Znajduje się tu również atrakcyjna baza sportowo-rekreacyjna: korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej.

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.