Północna Dalmacja

DALMACJA PÓŁNOCNA

Informacje ogólne:
Dalmacja Północna rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Rozpoczyna się Wyspą Pag a kończy miejscowościami Rogoznica i Marina. Nazywana jest "wrotami parków narodowych", gdyż jego położenie otwiera wrota do pięciu parków narodowych.
Dalmacja Północna to wspaniałe miejsce wypoczynku i punkt wypadowy do parków narodowych Plitwice, Paklenica i Kornati.
Głównymi miastami Dalmacji Północnej są: Šibenik, Zadar, Nin, Primošten, Vodice czy Biograd Na Moru.

HISTORIA:

W starożytności tereny Dalmacji Północnej zamieszkiwane były przez plemiona Ilirów. W VII i VI w. p.n.e kilka kolonii założyli tu Grecy. W III w. p.n.e. miała miejsce ekspansja Rzymu, która w II w. p.n.e została zakończona podbojem. Najpierw dzisiejsza Dalmacja wchodziła w skład prowincji Iliricum, nieco później istniała prowincja Dalmatia, a Salona była głównym jej miastem. Gdy cesarstwo rzymskie zostało podzielone, Dalmacja Północna weszła w skład zachodniej części imperium, natomiast pod koniec V w. n.e. weszła w skład państwa Ostrogotów. VI w. to przyłączenie do Bizancjum przez cesarza Justyniana Wielkiego. Wtedy też na tereny Dalmacji napływają Słowianie, którzy zdominowali kraj. Większość regionu została zasiedlona przez Chorwatów, a wyspy oraz większe miasta zostały pod władzą Bizancjum. Wskutek wypadków związanych z IV wyprawą krzyżową Dalmacja Północnej podzielona została między Wenecję i Chorwację.
W roku 1699 Wenecja poszerzyła swoje posiadłości w Dalmacji kosztem Turcji na mocy pokoju karłowickiego. 1797 to rok przyłączenia weneckiej części regionu do Cesarstwa Austriackiego. Utworzył Prowincję Iliryjskie, które oprócz Dalmacji obejmowały inne terytoria południowosłowiańskie. Prowincje zostały opanowane przez Austrię w 1813 roku, a panowanie Austriackie trwało do 1918 r. Podczas tworzenia Austro-Węgier Dalmacja ze względów strategicznych nie została przyłączona wraz z Chorwacją do Zelitawii. Pozostała zaś w Przedlitawii oraz oddzielona granicą celną od reszty państwa. Większość Dalmacji została przyłączona do Królestwa SHS czyli późniejszej Jugosławii po upadku Austro-Węgier i zakończeniu I wojny światowej. W rękach Włochów pozostawał Zadar, a roszczenia do pozostałej części Dalmacji realizowały podczas II wojny światowej kiedy to do Włoch przyłączono większą część Dalmacji. Mniejsza przypadła Niezależnemu Państwu Chorwackiemu. Dalmacja stała się częścią Jugosławii po klęsce państw Osi. W 1991 r. wskutek rozpadu Jugosławii zdecydowana większość regionu przypadła Chorwacji, niewiele zaś Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie.

Atrakcje:

Dalmacja Północna jest szczególnie atrakcyjna przez wzgląd na wyjątkowe wybrzeże, czyste morze, plaże, piękne miasta oraz archipelag (łącznie 1208 wysp).
Warte odwiedzenia jest miasto Zadar. Warto zobaczyć tu m.in. przedromański kościół św. Donata z IX wieku czy romańską katedrę św. Anastazji z przełomu XII i XIII wieku.
Cennym zabytkiem jest również znajdująca się w Šibeniku Katedra św. Jakuba czyli najważniejsza budowla renesansu w całej Dalmacji. Jej budowa trwała od 1431 do 1535 roku, zaś od 2002 r. należy do Listy Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Niezwykłą atrakcję w Dalmacji Północnej stanowi Park Narodowy Kornati. To raj dla miłośników nurkowania. Park liczy ok. 140 wysp, a granicami obejmuje ok. 220 km2 wód morskich. Nazwa parku pochodzi od głównej grupy wysp R11;Kornat (chorw. ukoronowane).

Kuchnia:

Kuchnia jest dość specyficzna, dominują lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie oraz szynki wędzonej w białym winie z truflami.

Klimat:

W Dalmacji Północnej panuje klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Dalmacji Północnej:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja Północna)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja Północna)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja Północna)

Ważne wydarzenia w Dalmacji Północnej:

Sinjska alka, turniej rycerzy na koniach w miejscowości Sinj (upamiętnienie zwycięstwa nad Turcją w 1715 roku)
Big Game Fishing (Murter), zawody w rybołówstwie sportowym
Międzynarodowy Festiwal Dzieci (Šibenik)
Letnia szkoła muzyki organowej (Šibenik)
Donat Festival (Zadar), festiwal muzyki klasycznej

  • Pesedarje

    Pesedarje to miejscowość oddalona o 25 km na północny wschód od Zadaru. Znana jest ona z domowej kuchni i lokalnych specjalności. Pesedarje ma wiele piaszczystych i żwirowych plaż. Otoczona jest lasem sosnowym, który w letnie, gorące dni daje chłód. ... więcej >>

  • Privlaka

    Nazwa Privlaka to starożytny termin chorwacki dla wąskiej części lądu, wypukłej w kierunku morza (przylądek). Miasteczko Privlaka zajmuje powierzchnię ok. 12 km2 z 3000 mieszkańców. Półwysep ma 7 km długości i ok. 4 km szerokości, znany&... więcej >>

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.

Zadaj pytanie.

Opisz jaki wypoczynek preferujesz. Ułatwi to nam przygotowanie najbardziej odpowiedniej oferty. Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie, aby zaproponować wycieczki dostosowane do Twoich potrzeb.