Korcula

WYSPA KORČULA

Informacje ogólne:
Korčula uchodzi za najbardziej zieloną wyspę w Dalmacji. Najwyższe wzniesienie na wyspie to Glupca o wysokości 568 m. n.p.m. Powierzchnia to 270 km2. Korčula to szósta co do wielkości wyspa na Adriatyku. Oddalona jest o ok. 2 km od Półwyspu Pelješac. Linia brzegowa to 182 km plaż i zatoczek.
Korčula jest najbardziej zaludnioną wyspą w Dalmacji. Na wyspie urodził się słynny podróżnik Marco Polo.

Historia:

Korčula zamieszkiwana była w czasach prehistorycznych czego ślady odkryto w wielu miejscach. Najbogatsze archeologiczne stanowisko to Vela Spija w miejscowości Vela Luka.
W VI wieku wyspę zasiedlili Grecy. I w. n.e to zawładnięcie wyspą przez Rzymian, którzy nazwali ją Ilirija. W VII w. dotarli tu Słowianie, którzy założyli własne państwo, które w 925 roku stało się królestwem pierwszego króla Tomisława. W roku 1214 wyspa uzyskała krótką niepodległość. W 1256 roku znalazła się pod panowaniem Republiki Weneckiej. W XIV wieku wyspa przechodziła pod panowanie króla chorwacko-węgierskiego, bośniackiego, i w końcu Korčula została przekazana Republice Dubrownickiej.
W 1797 roku wyspą zawładnęli Wenecjanie przeżywając najazdy obcych flot, ataki piratów oraz epidemie dżumy. Po upadku Republiki Weneckiej wyspę przejęła Austria, następnie Francja, Anglia i powtórnie wróciła pod panowanie austriackie, które trwało do 1918 roku. Później znalazła się pod okupacją włoską. W 1920 roku traktat z Rapallo przyznał Korčulę Jugosławii. Częścią Jugosławii była do czasu odłączenia Chorwacji w 1991 roku.

Atrakcje:

Każdego turystę oczaruje stare miasto Korčula z licznymi zabytkowymi budynkami, kościołami i murami obronnymi. Do starej części miasta prowadzą neobarokowe schody z 1584 roku. W baszcie Revelin z 1493 roku mieści się Brama Miejska.
W XIII wieku została wybudowana Katedra św. Marka, której architektami byli artyści na czele z Marko Andrijiciem, którego dzieło to wieża i kopuła katedry z 1481 roku. Do katedry, w 1525 roku, dobudowano kaplicę św. Rocha mającą chronić mieszkańców przed epidemiami dżumy.
Na rynku miasta mieści się ratusz z 1525 roku. Pod ratuszem zaś znajduje się kolumna z 1569 roku. Tuż obok mieści się Pałac Książęcy.
Z XI wieku pochodzi Kościół św. Piotra obok którego znajduje się Pałac Biskupi będący kompleksem renesansowo-barokowych budynków ze skarbcem.
W Korčuli znajduje się również dom Marco Polo. Budynek przekształcony został w muzeum poświęcone podróżnikowi.
Atrakcją na wyspie Korčula jest taniec Moreška, który niegdyś praktykowany był wzdłuż wybrzeża Adriatyckiego, a dziś można go zobaczyć tylko tutaj gdzie jest praktykowany od 400 lat. Jest to połączenie teatru i tańca przedstawiającego walkę na miecze dwóch królów kochających tą samą kobietę.

Sport i rekreacja:

Na wyspie są wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania i innych sportów wodnych. Organizowane są liczne wycieczki do pobliskich miast.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem. Popularna jest tu również jagnięcina i kozina głównie z rusztu lub grilla. Rarytasem na wyspie Korčula jest prosiak z rożna.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. W lecie średnia temperatura powietrza to 27 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0. Sporadyczne są też deszcze (ok. 41 dni w roku, szczególnie jesienią i zimą).

Dojazd:

Na Wyspę Korčula można dopłynąć promem z miejscowości Split, Drvenik, Orebić i Dubrownik.
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Split, Wyspa Korčula)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Split, Wyspa Korčula)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Split, Wyspa Korčula)

Ważne wydarzenia:

Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Wina Marco Polo (lipiec)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.