Orebic

OREBIĆ

Informacje ogólne:
Orebić to miasteczko portowe położone na Półwyspie Pelješac, oddalone o ok. 100 km na zachód od Dubrownika. Centrum Orebić otaczają gaje cyprysowe, piniowe i oliwne oraz bujne ogrody. Miasteczko leży u stóp góry Sv. Ilija o wysokości 961 m. n.p.m. chroniącej mieszkańców przed wiatrami wiejącymi od północy. Orebić jest największą miejscowością turystyczną na Półwyspie Pelješac.

Atrakcje:

Z kościoła miejskiego do Klasztoru Franciszkanów z kościołem Madonny z Aniołami prowadzi 150-metrowa droga. Klasztor powstał w latach 1470-1480. Kościół Madonny skrywa renesansowe skarby: obrazy, modele statków czy wina podarowane przez okolicznych marynarzy.
W mieście Orebić mieszczą się zabytki takie jak kościół Gospa od Angela, ruiny fortyfikacji czy rzymska willa. Znajdują się tu również liczne ogrody z roślinami cytrusowymi otaczające kapitańskie nadmorskie wille. Znane budynki to Pałac Stowarzyszenia Marynarz, Pałac Muzeum marynarzy czy Pałac Sądu.
Funkcję starego miasta pełni promenada rozciągająca się od plaży miejskiej Trstenica do strefy hoteli gdzie toczy się życie.

Sport i rekreacja:

Orebić jak i cały Pelješac jest rajem dla miłośników sportów szczególnie wodnych takich jak nurkowanie, surfing, żeglarstwo, ale również sportów lądowych jak tenis, kolarstwo, kolarstwo górskie.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat łagodny, śródziemnomorski. Orebić należy do najcieplejszych miejsc na Adriatyku i jest tu wiele słonecznych dni. lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Trasy dojazdu do Orebić:: Na Półwysep Pelješac można dopłynąć promem (linia Jadrolinija) z miejscowości Ploče:
TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Ploče, Pelješac, Orebić)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Ploče, Pelješac, Orebić)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Ploče, Pelješac, Orebić)
Drogą lądową dojazd do Półwyspu Pelješac jest dość trudny. Jadąc od północnej części Chorwacji przejeżdżamy przez Bośnię i Hercegowinę, a następnie dojeżdżamy drogą nr 8 do miasteczka Ston.

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.