Wyspa Hvar - Jelsa

JELSA

Miasteczko znajdujące się na północnej stronie Hvaru. Jelsa stała się ważnym centrum wyspy Hvar i częścią jego 130 letniej tradycji turystycznej. Otoczona gajami oliwnymi, winnicami i roślinnością śródziemnomorską, Jelsa łagodnie opada w spokój błękitnej zatoki przyciągając gości swoimi plażami.

WYSPA HVAR

Informacje ogólne:
Wyspa Hvar to wyspa środkowo-dalmatyńskiego akwenu. Jest jedną z czterech największych wysp na Adriatyku. Położona jest na południowy-wschód od Wyspy Šolta, ok. 3 km od Wyspy Brač, ok. 7 km od Półwyspu Pelješac i 14 km od Wyspy Korčula. Najwyższy szczyt na to Święty Nikola o wysokości 628 m. n.p.m.
Wyspa Hvar ma 68 km długości. Jej powierzchnia wynosi ok. 298 km2, długość linii brzegowej zaś 270 km. Największe miejscowości na wyspie to Hvar, Jelsa, Stari Grad czy Vrboska.
Wyspa Hvar szczyci się przepięknymi plażami i zatokami, niezwykle czystym morzem, niepowtarzalną kuchnią. Oferuje wysokiej jakości hotele takie jak Amfora, Arkada czy Alan i apartamenty (np. Helios).
Gospodarka opiera się na rybołówstwie, turystyce i rolnictwie (uprawia się winorośl, oliwki, fig, rozmaryn i lawendę).

Historia:

Początki życia na wyspie Hvar datowane są na okres prehistoryczny. W 385 r. p.n.e greccy żeglarze założyli tu dwie osady Pharos i Dimos. Następnie Pharos przyjęto jako nazwę wyspy.
Wyspa Hvar przechodziła wielokrotnie w ręce różnych władców. W 384 r. p.n.e panowanie przejmują Iliryjczycy. W VII wieku władanie nad wyspą przejęli Rzymianie.
W średniowieczu na wyspę przybyli pierwsi Chorwaci. 1420 rok to przejęcie panowania przez Republikę Wenecką, które trwa do 1797 roku kiedy to kontrolę nad wyspą przejmuje Austria, a po niej Francja.
W XIX wieku Austria ponownie przejmuje władzę, wtedy też wyspa zyskuje na znaczeniu, a okres ten nazywany jest "Złotym Wiekiem".
Lata 1918-1921 to panowanie Włoch, a następnie wyspa staje się częścią Królestwa Jugosławii.
Po II wojnie światowej wyspa Hvar zostaje przyłączona do Federacji Republiki Jugosławii. W 1992 roku staje się częścią Chorwacji.

Atrakcje:

Na wyspie Hvar znajduje się jeden z najpiękniejszych nigdy nie dokończonych późno-gotyckich budynków Pałac Hektorovic.
Z XIII wieku pochodzi Arsenał. Na pierwszym piętrze mieści się najstarszy teatr publiczny na świecie z 1612 roku.
Nad miastem Hvar na wzgórzu znajduje się twierdza obronna z XVI wieku. Druga zaś znajduje się w miejscowości Sucuraj z 1613 roku i została wybudowana podczas wojny Wenecji z Turcją.
Na wyspie znajduje się również Klasztor Franciszkanów z XV wieku. Niegdyś udzielano w nim rekolekcji dla żeglarzy. Dziś mieści się tu zbiór ksiąg kościelnych, zdjęcia i eksponaty z przeszłości.
Warto również zobaczyć Katedrę św. Stefana, Kościół św. Antona czy jaskinię Grapceva gdzie znaleziono najstarsze dowody zasiedlenia wyspy.

Sport i rekreacja:

Na Wyspie Hvar są wspaniałe warunki do nurkowania, żeglowania i innych sportów wodnych. Turystów przyciągają bardzo dobrze wyposażone obiekty i centra sportowe. Organizowane są wycieczki m.in. do pobliskiego Parku Narodowego Mljet.

Kuchnia:

Dominują potrawy lekkie: owoce morza i ryby oraz inne morskie specjały. Przysmakiem są tu" kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem.

Klimat:

Panuje tu klimat typowo śródziemnomorski. Są tu łagodne zimy i upalne lata z dużym nasłonecznieniem. W lecie średnia temperatura powietrza to 28 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0.

Dojazd:

Na wyspę można dopłynąć promem z miasta Split: TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Split, Wyspa Hvar-Stari Grad)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Split, Wyspa Hvar-Stari Grad)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Split, Wyspa Hvar-Stari Grad)

Ważne wydarzenia:

Hvarskie Lato (maj-październik), organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, koncert
Dzień Miasta Hvar (2 sierpnia)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.