Zivogosce

ZIVOGOSCE

Informacje ogólne:
Zivogosce to miejscowość turystyczna składająca się z kilku osad przy wybrzeżu zbudowanych w latach 60. Osada położona jest na Riwierze Makarskiej w Dalmacji Środkowej, między miejscowościami Makarska i Drvenik.

Historia i atrakcje:

Osada po raz pierwszy została wspomniana w XIII wieku. Znajduje się tu Franciszkański Klasztor św. Krzyża zbudowany został w 1616 roku. W XVIII wieku klasztor podczas przebudowy przybrał neoromański wygląd.
W pobliżu znajduje się jeden z najpiękniejszych pomników z czasów rzymskich na kamiennym klifie wygrawerowana została pieśń dziękczynna dla źródła zimnej wody. Pomnik pochodzi z ok. 350 r.n.e. Będąc w Zicogosce warto odwiedzić pobliską Makarską z jej muzeum malakologicznym w piwnicy klasztoru franciszkanów czy Kościołem św. Marka z XVII wieku.

Sport i rekreacja:

Popularne są tu sporty wodne takie jak nurkowanie, żeglarstwo czy windsurfing. W miejscowych hotelach znajdują się baseny, korty tenisowe i inne obiekty sportowe.

Kuchnia:

Dominują tu lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza i ryby. Przysmakiem są tu "kamenice na bazaru" czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy prust czyli szynkę z owczym serem. Przysmakiem w rejonie Riwiery Makarskiej są np. pašticada czyli faszerowane mięso jagnięce ze słoniną i czosnkiem w czerwonym winie. Warto skosztować też słodkie makarski rafioli czyli ciastka z masą orzechową.

Klimat:

Panuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, lecz występują silne wiatry.

Dojazd:

TRASA NR 1: Polska (Cieszyn), Czechy (Ołomuniec, Brno), Austria (Wiedeń, Graz), Słowenia (Maribor), Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Makarska, Zivogosce)
TRASA NR 2: Polska, Czechy (Praga), Austria (Linz, Salzburg), Słowenia (Ljubljana), Chorwacja (Dalmacja, Makarska, Zivogosce)
TRASA NR 3: Polska, Słowacja (Koszyce), Węgry (Miszkolc, Budapeszt), Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Makarska, Zivogosce)

zapisz się na naszą listę wysyłkową

Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.