Czarnogóra

Jest to kraina położona na niewątpliwie najpiękniejszym wybrzeżu Adriatyku i może poszczycić się jednymi z najpiękniejszych plaż na tym wybrzeżu oraz łańcuchami górskimi, a dzięki temu połączeniu turyści mają okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy. Znajdują się tu także wspaniałe Parki Narodowe chroniące nietypowe gatunki roślin charakterystyczne dla Czarnogóry.


Przyjeżdżając tutaj należy koniecznie zwiedzić cudowne Stare Miasta i zobaczyć przepiękne Parki Narodowe. Turyści z całego świata nie mogą się oprzeć urokowi krystalicznie czystej wody, plażom na których można wypoczywać będąc osłoniętym od wiatru stworzonym przez przyrodę naturalną przeszkodę jaką jest łańcuch górski. Ogromne wrażenie na turystach robi również niecodzienna roślinność np.: drzewa oliwne, palmy, drzewa figowe, winorośle i wiele innych. Przyjeżdżając do Czarnogóry należy spróbować tutejszej kuchni, a przede wszystkim: szynki specjalnie wędzonej, serów, ryb i owoców morza.

 

WIZY, PRZEPISY WJAZDOWE

 

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać tranzytem i przebywać na jej terytorium, do 30 dni na podstawowe ważnego dowodu osobistego (proponujemy jednak zabierać ze sobą paszport). Przy pobytach dłuższych niż 90 dni, obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Osoby małoletnie, podróżujące z osobą inną niż rodzic, do Czarnogóry powinny posiadać pisemną zgodę rodziców na przekraczanie granicy. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony na język serbski. W dokumencie tym należy umieścić informację dotyczącą terminu pobytu małoletniego za granicą, jego dane osobowe, numer paszportu, dane opiekuna.

 

Przed podróżą należy uwzględnić także planowaną trasę tranzytu do kraju docelowego, która może uwzględniać kraje spoza Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG).

Za każdym razem należy upewnić się, czy dokument (paszport, dowód osobisty) jest ważny, czytelny, w dobrym stanie technicznym oraz pozwalający jednoznacznie stwierdzić tożsamość.

KOMPAS POLAND informuje, że czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni (faktycznie zależy to od działania organu wydającego dokument). Wydanie paszportu następuje na wniosek złożony w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju, a za granicą w placówce dyplomatyczno-konsularnej. Co do zasady opłata za wydanie paszportu na 10 lat wynosi 140 zł (zmniejszoną opłatę pobiera się m.in. od osób uprawnionych do ulgi, w tym np. emerytów, rencistów, studentów oraz za wydanie paszportu dla małoletniego).

PRZEPISY CELNE

Wwóz kwoty do 2000 EUR na osobę nie wymaga deklaracji. Kwota pomiędzy 2000 EUR a 15000 EUR powinna być zgłoszona podczas odprawy celnej. Dozwolony jest wwóz do 200 szt. papierosów albo 50 cygar lub 250 gr. tytoniu.
Obowiązuje całkowity zakaz wwozy produktów mięsnych tj. konserw, wyrobów wędliniarskich, w tym i próżniowo opakowanych, peklowanych półproduktów mięsnych, etc. Zakaz dotyczy również ryb i owoców morza oraz produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry i sery. Na potrzeby własne można wwieźć na terytorium Czarnogóry:

- sproszkowane mleko i pozostałe produkty spożywcze dla dzieci oraz żywność zalecaną przez lekarza (np. produkty bezglutenowe) po warunkiem, że są one oryginalnie zapakowane i nie wymagają specjalnych arunków przechowywania.

- świeże owoce i warzywa, suszone grzyby, kawę, kakao, przyprawy, herbatę do 1 kg.

- alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1l.

- wodę pitną w oryginalnym opakowaniu do 5 l.

- napoje chłodzące w oryginalnym opakowaniu do 2l.

- żywność kombinowaną (zawierającą elementy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego np. makaron, ravioli) i inne produkty (np. słodycze, dźemy), które nie wymagają specjalnych warunków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

 

W Czarnogórze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opieka medyczna jest bezpłatna, ale na stosunkowo niskim poziomie. Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi od 20 do 30 EUR (bez opłat za dodatkowe badania diagnostyczne i zabiegi). Apteki są dobrze zaopatrzone i nie wymaga się w nich recept.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Nie wymaga się dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC - obowiązuje jedynie "Zielona karta". Przy wjeździe do Czarnogóry pobierana jest opłata ekologiczna za używanie pojazdów mechanicznych ( w przypadku pojazdu osobowego - 10 EUR). Winieta potwierdzająca wniesienie opłaty jest ważna przez rok a jej brak karany jest wysokim mandatem. polskie prawo jazdy honorowane jest. Jeśli podróżujący nie jest właścicielem pojazdu, powinien posiadać notarialne pełnomocnictwo do korzystania z pojazdu, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język serbski. Obowiązuje maksymalna prędkość do 90 km/godz. (na terenach zabudowanych do 50 km/godz). Istnieje też całoroczny wymóg jazdy z włączonymi światłami mijania. Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, co wymaga ostrożnej jazdy. Stan dróg nie jest najlepszy, są one na ogół wąskie i źle oznakowane. Nie ma płatnych autostrad: opłata w wysokości 2,5 EUR obowiązuje jedynie za przejazd tunelem "Sozina".

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

Zagrożenie przestępczością jest niewielkie, zwłaszcza w głębi kraju. Również w nadmorskich miejscowościach turystycznych, przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, można czuć się bezpiecznie.

 

 

 

ŚWIĘTA

Dniami wolnymi od pracy są: 01.01., 07.01., 01.05., 21.05., 13.07.

 

 

 

PRZYDATNE INFORMACJE

Karty płatnicze i kredytowe (American Express, VISA, MasterCard, Maestro) są powszechnie akceptowane. Jedynie małe sklepy nie posiadają odpowiednich terminali.

 

 

 

NAJWAŻNIEJSZE TELEFONY

policja - 92, straż pożarna -93, pogotowie ratunkowe - 94

 

 

 

JĘZYK

serbski

 

 

 

WALUTA

Euro

 • Bar

  Jest to kraina położona na niewątpliwie najpiękniejszym wybrzeżu Adriatyku i może poszczycić się jednymi z najpiękniejszych plaż na tym wybrzeżu oraz łańcuchami górskimi, a dzięki temu połączeniu turyści mają okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy. ...
  więcej >>
 • Budva

  ...
  więcej >>
 • Ulcinj

  Jest to kraina położona na niewątpliwie najpiękniejszym wybrzeżu Adriatyku i może poszczycić się jednymi z najpiękniejszych plaż na tym wybrzeżu oraz łańcuchami górskimi, a dzięki temu połączeniu turyści mają okazję podziwiać wspaniałe krajobrazy. ...
  więcej >>
 • cena: od PLN / 7 nocy zobacz
 • zapisz się na naszą listę wysyłkową

  Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
  Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.

  Zadaj pytanie.

  Opisz jaki wypoczynek preferujesz. Ułatwi to nam przygotowanie najbardziej odpowiedniej oferty. Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie, aby zaproponować wycieczki dostosowane do Twoich potrzeb.