Słowenia

Słowenia to jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej, który rozciąga się między Adriatykiem, Alpami a Równiną Panońską. Dzięki swojemu położeniu może poszczycić się ogromną różnorodnością krajobrazu. Każdy zakątek tego państwa ma unikalny klimat. Ze względu na swoje ukształtowanie powierzchni i położenie, Słowenia jest atrakcyjna zarówno latem, jak i zimą. Graniczy z Austrią, Włochami, Węgrami i Chorwacją, przez co jest też ważnym krajem tranzytowym. Warto jednak spędzić tu trochę czasu i przyjrzeć się bliżej krajobrazom, kulturze i mieszkańcom. Stolicą Słowenii jest Ljubljana - największe miasto kraju, centrum ekonomiczne, administracyjne i polityczne, poza tym większe miasta godne odwiedzenia to Maribor nad rzeką Drawą i Celje nad rzeką Sawinią.

PRZEPISY WJAZDOWE

KOMPAS POLAND informuje, że od 1 maja 2004 r. obywatele Rzeczpospolitej Polskiej korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG), z tego względu nie są wymagane dodatkowe dokumenty w postaci wizy do wjazdu na terytorium Chorwacji, a podróż może odbywać się jedynie z ważnym dowodem osobistym lub paszportem (proponujemy zabierać ze sobą paszport, ze względu na to, ze w niektórych instytucjach takich jak banki, wymagane jest okazanie paszportu). Pobyt obywatela Rzeczpospolitej Polskiej na terytorium tych krajów do 90 dni nie wymaga zgłoszenia. W przypadku małoletnich przejazd za granicę wymaga posiadania paszportu lub dowodu osobistego.

Przed podróżą należy uwzględnić także planowaną trasę tranzytu do kraju docelowego, która może uwzględniać kraje spoza Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG).

Za każdym razem należy upewnić się, czy dokument (paszport, dowód osobisty) jest ważny, czytelny, w dobrym stanie technicznym oraz pozwalający jednoznacznie stwierdzić tożsamość.

KOMPAS POLAND informuje, że czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni (faktycznie zależy to od działania organu wydającego dokument). Wydanie paszportu następuje na wniosek złożony w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju, a za granicą w placówce dyplomatyczno-konsularnej. Co do zasady opłata za wydanie paszportu na 10 lat wynosi 140 zł (zmniejszoną opłatę pobiera się m.in. od osób uprawnionych do ulgi, w tym np. emerytów, rencistów, studentów oraz za wydanie paszportu dla małoletniego).

PRZEPISY CELNE

Zakup i przewóz towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie mających charakteru handlowego jest zgodny z obowiązującymi normami unijnymi . Kontrola celna może być przeprowadzona przez powołane do tego służby na całym terytorium państwa. Podczas przewozu zwierząt domowych (np. psy, koty) wymagane jest posiadanie jednolitego europejskiego dokumentu podróży dla zwierząt, zawierającego informację o szczepieniach i stanie zdrowia zwierzęcia. Zwierzę musi być także oznakowane w sposób umożliwiający jego identyfikację ( tatuaż lub czip elektroniczny).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, honorowane jest polskie prawo jazdy. Od cudzoziemców wjeżdżających samochodem zarejestrowanym w państwach członkowskich UE nie jest wymagana zielona karta. Posiadanie jej jednak jest wskazane, ponieważ jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia pojazdu ułatwia załatwienie formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania w razie wypadku drogowego. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe całą dobę, przez cały rok. W okresie od 15 listopada do 15 marca samochód musi być wyposażony w opony zimowe, a w rejonach górskich, w czasie zalegania śniegu, dodatkowo w łańcuchy na koła napędowe. Przestrzeganie przepisów drogowych jest rygorystycznie egzekwowane. Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są płatne. Pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle muszą posiadać ważną winietę. Opłaty na tzw. bramkach mogą uiszczać wyłącznie kierujący samochodami ciężarowymi i autostradami. Zgodnie z prawem w sytuacji gdy osoba ukarana mandatem nie posiada środków na jego opłacenie, zarówno policja jak i Służna ds. Autostrad Republiki Słowenii (DARS) mogą zatrzymać dokumenty kierującego, jako zabezpieczenie egzekucji kary finansowej.
Więcej informacji uzyskają Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU

Nie ma ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO

Zagrożenie przestępczością w Słowenii nie jest znaczne. W miejscowościach wypoczynkowych i miejscach popularnych wśród turystów wskazane jest jednak zachowanie ostrożności i troski o dokumenty oraz pieniądze z uwagi na zdarzające się przypadki kradzieży kieszonkowych.

ŚWIĘTA

1 i 2 stycznia, 8 lutego, 27 kwietnia, 1 i 2 maja, 25 czerwca, 15 sierpnia, 31 października, 1 listopada, 25 i 26 grudnia.

JĘZYK

słoweński

WALUTA

EURO

PRZYDATNE INFORMACJE

*sklepy czynne są od poniedziałku do piątku od godz. 08:00 do 19:00, w soboty od 08:00 do 13:00. Duże sklepy i hipermarkety czynne są do 21:00. W niedziele czynne są jedynie niektóre sklepy, z reguły do 15:00.
* Banki czynne są w godz. 08:00-17:00 często przerwa w godz. 12:30-14:00.
* Urzędy przyjmują interesantów z reguły w godzinach 08:00-15:00, jeden dzień w tygodniu także do godziny 17:00 lub 18:00.
* nie wszystkie stacje są czynne całą dobę.
* Z uwagi na niewielką popularność gazu LPG do napędu samochodów możliwości jego zatankowania są ograniczone.
* telefony alarmowe: policja 113, straż pożarna i pogotowie ratunkowe 112, pomoc drogowa AMZS 987, informacja telefoniczna 1188.
Aktualne informację turystyczne są dostępne na stronie internetowej: www.slovenia.info

 • Bled

  Bled to miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, położona nad jeziorem Bled u podnóża Alp, w odległości 45 km od granicy z Austrią i Włochami. Bled liczy ponad 5 tys. mieszkańców, w sezonie przyjmuje do 4 tys. turyst...

  więcej >>
 • Gradac - Słowenia

  .

  ...
  więcej >>
 • IZOLA

  Izola

  ...
  więcej >>
 • Kranjska Gora

  ...
  więcej >>
 • Ljubljana

  Stolica Słowenii, położona nad rzeką Lublanicą. Miasto zajmuje powierzchnię 275 m2. Położone jest w centrum Słowenii, pomiędzy Austrią, Węgrami, Chorwacją i Friuli regionem Włoch. Lubljana leży 140 km na zachód od Zagrzebia, 250 km na wschód od Wenecji,...
  więcej >>
 • Maribor

  Maribor to ważne centrum gospodarcze i kulturalne, drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, położone nad rzeką Sawą na północnym wschodzie kraju przy granicy z Austrią. Dla miłośników sportów zimowych idealnym miejscem jest...

  więcej >>
 • Moravske Toplice

  .

  ...
  więcej >>
 • Portoroz

  Miasto w Słowenii. Położone jest na krótkim odcinku słoweńskiego wybrzeża, w południowej jego części, w pobliżu miasta Piran. Portorož jest jednym z największych słoweńskich kurortów turystycznych. Liczy ok. 3 tys. mieszkańców....
  więcej >>
 • Postojna

  miasto w zachodniej Słowenii, w dolinie rzeki Pivki, u podnóża góry Sovič (677 m). Posiada ponad 8,5 mieszkańców. W jego pobliżu znajduje się słynna jaskinia Postojna....
  więcej >>
 • Rogla

  Resort narciarski Rogla stał się niezwykle ważny dla lokalnej ekononii, który zatrudnia ok. Połowę lokalnej społeczności. Znajduje się tam wiele hoteli, apartamentów, sal gimnastycznych, klinik zdrowotnych, saun I salonów masażu. Resort Rogla jest najbardzie...
  więcej >>
 • Zrece

  Zrece to miasto leżące w północno-wschodniej Słowenii. Leży na zboczach Pohorje w górnej części doliny rzeki Dravinja. Gospodarka jest głównie nastawiona na turystykę, szczególnie w miesiącach zimowych. Główny resort narciarski to Rogla....
  więcej >>
 • cena: od PLN / 7 nocy zobacz
 • zapisz się na naszą listę wysyłkową

  Co tydzień najnowsze oferty i promocje.
  Wpisz w pole poniżej Swój adres e-mail i naciśniej przycisk Dodaj.

  Zadaj pytanie.

  Opisz jaki wypoczynek preferujesz. Ułatwi to nam przygotowanie najbardziej odpowiedniej oferty. Nasz konsultant oddzwoni do Ciebie, aby zaproponować wycieczki dostosowane do Twoich potrzeb.